Dünya Medyası, Kanada Güzelinin Çin’e Girmesinin Reddedilmesinden Sonra Falun Gong’a Odaklandı

2015 Miss World Kanada güzeli unvanına sahip olan, 25 yaşındaki Kanada’lı aktris Anastasia Lin’in Çin’e giriş yapmak için gereken davetiye mektubu ve vizesi geçtiğimiz hafta Çin tarafından reddedildikten sonra dünya medyasının dikkatini çekti. Yarışmanın son turu, Çin’in Sanya şehrinde yapılacaktı.

Çin’de inançları için hapsedilen,  kar amaçlı organ ticareti yaparak tutsaklardan canlı canlı organlarını alan Komünist Partiyi ve onların Falun Gong uygulayıcılarına yaptığı acımasız işkenceleri kınadığı, eleştirdiği için, Lin, Çin Hükümeti tarafından “İstenmeyen Kişi” veya “Hoş Karşılanmayan” olarak etiketlenmişti.

kanada anastasia lin 2015
Anastasia Lin basın toplantısı yaparken

CBC Haberi: Lin’in Dünya Güzellik Yarışması İçin Çin’e Girişi Reddedildi

26 Kasım’da, CBC Haberine göre Anastasia Lin, “Hong Kong’dan aktarmalı olan uçuşunun Çin’den bir yetkilinin telefon açarak varış için vizesinin onaylanmadığını söylemesi üzerine uçuşunu gerçekleştiremediğini” söyledi.

Haberde, “Kanadalı güzel unvanını kazandıktan sonra, Çinli güvenlik ajanları hala Çin’de yaşayan babasını ziyaret ederek Lin’in sessiz kalması için girişimde bulundu. Organizatörlerden davet mektubu almadığı halde ve Çin vizesini alamamasında rağmen yine de bir şekilde giriş için vize almak umuduyla Çin’e seyahat etmeye karar verdi” diye yazıldı.

AP: Lin Bir Falun Gong Uygulayıcısı

Associated Press (AP) tarafından hazırlanan haberde “Lin’in, Toronto’da ikamet eden bir aktris olduğunu ve Çin’in dini politikasını açıksözlülükle eleştirdiği ayrıca 1999 yılında Çin’in iktidar Komünist Partisi tarafından yasadışı ilan edilen Falun Gong meditasyon uygulamasının bir takipçisi” diye yayınlayarak bu noktaya dikkat çekti.

Lin yaptığı basın açıklamasında, “‘Çin hükümeti siyasi nedenlerdeki rekabetten dolayı beni engelledi. İnançlarım yüzünden beni cezalandırmak ve insan hakları konularında konuşmamı önlemeye çalışmak istediler” dedi.

AFP: Lin, Çin’de Dövülen, Yakılan ve Elektrik Verilen Kişiler Hakkında Konuştu

AFP haberin başlığında, ” Pekin, yarışmayı hiçe sayarak Miss Kanada güzeline karşı sert tepki verdi” diye yazdı.

Lin Cuma sabahı yaptığı basın toplantısında, “İşim gereği (insan hakları) sorunlarına dikkat çektiğim için Çin hükümetinin bana kızgın olduğuna inanıyorum” dedi.

“Bir Falun Gong (1990’larda ortaya çıkan Tao felsefesi, meditasyon ve qigong egzersizlerinin birleşiminden oluşuyor) uygulayıcısı olan Lin, Temmuz ayında Çin’de yapılan zulüm üzerine ABD’de kongre meclis kararı için tanıklık etmiş.

Lin, ABD kanun adamlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Çin’de, inançları için dövülen, yakılan, elektriğe maruz kalan ve su toplamış parmakları ile çürümüş yemekler verilen kişiler için konuşmak istediğini, çünkü onların sadece inançları konusunda ısrar ettiğini” söyledi.

New York Times: “Çin’de Tutsak Edilen ve İşkence Yapılan Falun Gong Yandaşlarının Çin’deki Tarafının Konuşulması İçin Büyük Platform”

New York Times olayı, “Çin, Anastasia Lin’i, Miss Kanada Güzeli (ve İnsan Hakları Savunucusu) Olmasını Engelledi” manşeti ile bildirdi.

“Çin hükümeti ile olan Davut-ve-Golyat çatışmasına benzer durum, olumlu medyanın ilgisini ve dünyadaki destekçilerin dikkatini çekti. Tutuklanan ve işkence çeken Falun Gong hakkında konuşmak için daha büyük bir platform oluşmasını sağladı”

Quartz: Lin’in Eleştirileri Konusunda Sessiz Kalması İçin Yapılan Girişimlerin Geri Tepmesi

Bir Amerikan dergisi olan Quartz’da yayınlanan bir makalede, “Çin, onu doğrudan ön plana koyarak, global bir güzellik yarışmasındaki insan hakları destekleyicisini engelledi” başlığı yazıldı.

Makalede “Eğer planları Lin’in eleştirileri konusunda susması ise, bu durum dramatik olarak geri tepti.

Lin’in giriş izninin ret edilmesinden sonraki 24 saat içinde, dünya çapında medya pazarında, Çin’in kendi vatandaşlarının hak ve özgürlükleri konusunda onun görüşü aranılan bir hale geldi. İsmi aniden Google aramalarında aranılan bir konu haline gelmiştir.” diye bahsedildi.

Le Temps: Çin’deki Falun Gong Zulmünün Açığa Çıkması

İsviçreli bir medya kapısı olan Le Temps, Kanada Güzelinin, Miss World yarışmasına katılamama sebebinin, ‘misyonuna ilişkin güzelliği” prensibinin arkasında durduğunu, söyledi.

Bayan Lin, Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulmü açığa çıkardığı için Çin’e girme hakkından mahrum edildi. Muhabire, yarışma esnasında bu söylemleri haykırmanın amacı olmadığını, fakat onun duruşunun işkence yaşayan kurbanlara umut getireceğini belirtti.

Chosun Ilbo: Falun Gong Yeni Bir Değer Sistemi Sağlamaktadır

Güney Kore’de Chosun Ilbo, Falun Gong egzersizlerini, ana kitabı olan Zhuan Falun’u ve onun faydalarını tanıttı. 1998’de hükümet tarafından yapılan ankette Falun Gong uygulayan 12.731 kişinin katılımı sonucu, % 99.1’inin sağlıklarında gelişim görüldüğünü yazdı. Çin hükümeti, Falun Gong’un kurucusu olan Usta Li Hongzhi’ye, halkın iyi insan olmalarına katkılarından ötürü, birkaç ödül vermişti.

Ayrıca yazıda, 800 kişinin ölümüne (ölüm gerçek sayısı kadar 800 aşıyor) neden olan, zulmü yöneten eski Çin Komünist Parti lideri Jiang Zemin’den bahsedilmiş.

Yazıda, Falun Gong uygulayıcılarının Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü uygulayarak karakterlerini geliştirdiklerini ve bu niteliklerin insanlığın değer sistemine büyük bir model olarak hizmet ettiğini, belirtti.

İngilizce metin: İngilizce Metin İçin tıklayınız

Çince metin: Çince Metin İçin tıklayınız

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.