Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Bir Türk Seçildi; Prof. Dr. Mehmet Haberal

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Böbrek ve karaciğer nakilleriyle uluslararası çapta tanınan Genel Cerrah Prof. Dr. Mehmet Haberal, 105 ülke uzmanları oylamasıyla Dünya Organ Nakli Başkanlığı’na seçildi.

1975’te Türkiye’de ilk kez canlı vericiden böbrek, 1978’te ilk kez kadavradan böbrek naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Haberal, dünyanın en büyük ve saygın organ nakli derneği  Dünya Organ Nakli Derneği’nin başkanı seçildi.  Hong Kong’da gerçekleştirilen 26. Dünya Organ Nakli Kongresi’nde 105 ülkeden  6bin700 organ nakli uzmanı oylamasıyla Haberal’ın ismi açıklandı. 2016-2020 yılları arasında 4 yıl başkanlık yapacak.
Prof. Dr. Haberal başkanlığını açıklandığı kongrede şunları dile getirdi:
“Konusunda dünyanın en büyük ve en saygın kuruluşu olan yarım yüzyıllık Dünya Organ Nakli Derneği’ne başkan seçilmemi, başta ülkemin kurucusu ve milletimin çağdaş bilgilerle yetişmesini sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum. Bu nedenle önce Atatrük’e minnet ve şükran duygularımı bildiriyorum. Ayrıca benim için gurur verici kararlarıyla dünyanın bu uzak köşesinde bana, özellikle büyük özlemini duyduğumuz milletime güzel bir haber gönderme olanağı sağlayan dünyadaki tüm meslektaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum.”

Prof. Dr. Mehmet Haberal, kongrenin İstanbul’da yapılmasını istiyordu. Bunu için çok emek sarfetmişti lakin Haberal 13 Nisan 2009’da FETÖ’nün oyunuyla Ergenekon Davası’ndan tutuklanıp 4.5 yıl Silivri Cezaevi’nde kalınca dernek kongre için Hong Kong’u seçti.

Yaptığı bir röportajda “Görevi 2018 yılında İspanya’nın başkenti Madrid’te yapılacak törenle devralacağım ve 2020’ye kadar sürdüreceğim. Tabii ki Türkiye için iyi bir gelişme. Buradan aziz şehitlerimizi ve Ulu Önder Atatürk’ü bir kez daha anıyorum.  Atatürk Türkiyesi için emek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.