Dünya Şampiyonasında Amerika’yı Bir Türk Temsil Edecek

Amerika’ya 12 yıl önce gelen Konyalı Faruk Şahin (34), geçen sene olduğu gibi bu yıl da Dünya Güreş şampiyonasında Amerika için mindere çıkacak. Geçtiğimiz ay karşılaştığı tüm rakiplerini mağlup etmesini bilen Şahin, Iowa’da düzenlenen elemelerde de birinci gelerek 66 kilo da ABD şampiyonu oldu. Amerika adına katıldığı 2009 Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen dalda altın madalya kazanan Şahin, bu sene de yine altın için mindere çıkacak. Moskova’da 6-12 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Dünya Güreş Şampiyonası’na Amerika’yı 66 kilo da temsil edecek olan Faruk Şahin, bu yarışmadan önce 11-15 Ağustos tarihleri arasında Filanda da düzenlenecek olan Ordular arası Dünya Şampiyonluğu’na katılacak.

Iowa’da yapılan Amerika final maçlarında karşılaştığı üç rakibini de tek tek yenen Şahin, minderde ABD’lilere Türk’ün gücünü Koca Yusuf’tan sonra gösteren ikinci Türk olma yolunda. Final maçlarında ilk rakibini 7–0 sıfırla ikinci maçındaki rakibini 30 saniye de tuşla yenen Şahin, 66 kiloda Amerika’nın güreşte en deneyimli ve güçlü ismi olan Glenn Garrison’u mağlup etti. Önce Ordu ardından da Dünya şampiyonasına katılacak olan Şahin, Amerikan Ordu takımının sporcusu.

Colorado eyaletinin Denver şehrinde yaşayan Faruk Şahin, Konya Selçuk Üniversitesinden mezun olduktan sonra yüksek eğitim almak için Amerika’ya 12 yıl önce gelmiş. Telefonla görüştüğümüz Dünya Şampiyonu Şahin, Moskova’da altın madalya kazanabilmek için elinden geleni yapacağını dile getirdi. Şampiyona’da Türk rakibinin olmamasını dileyen Şahin, “Elbette bir Türk’e karşı güreşmek istemem ancak eğer böyle bir şey olursa da kazanmak için elimden geleni yaparım.” diye konuştu. Türkiye ve Amerika’nın kendisi için vatan olduğuna işaret eden Şahin, “Bugün bana Amerika imkan verdi ve bu ülke adına mücadele ediyorum. Doğru olanının da ekmeğini yediğimiz, yaşadığımız ve bize imkân veren bir ülke için mücadele etmektir.” şeklinde konuştu.

Her yıl Türkiye’ye Amerikalı eşi ile birlikte giderek ailesini ziyaret ettiğini aktaran Şahin, “Türkiye ile elbette bağlarım çok güçlü. Orası benim vatanım ve çocuğumun da bizim anane ve değerlerimizle büyümesini istiyorum.” dedi.

Türkiye’deki üniversite öğrencilerine de seslenen Şahin, Amerika’ya gelmelerini tavsiye etti. Güreş ya da sporun başka dallarında üst seviyede sporcu olan Türk üniversite öğrencilerine Amerika’nın geniş imkânlar sunduğunu aktaran Şahin, “Bu ülke adına yarışarak da Türkiye’ye katkıda bulunmuş oluruz.” dedi.

Amerika’da güreşin sevilen bir spor olduğunu savunan Şahin, iki milyon lisanslı güreşçinin olduğunu ifade etti.

2012 yılında yapılacak olimpiyatlara katıldıktan sonra güreşi bırakacağını belirten Şahin, “İnşallah orada şampiyonluk elde ederek minderlere veda ederim” dedi. Şimdiden antrenörlük teklifleri aldığını aktaran Şahin, ABD ordu ya da olimpiyat takımının başına geçebileceğini kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.