Dünyaca Ünlü Piyanist Fazıl Say İçin 1,5 Yıl Hapis İsteniyor

Fazıl Say

Ünlü Piyanist Fazıl Say hakkında 1,5 yıl hapis istemiyle açılan davanın görülmesine başlanıyor.

Ünlü Piyanist Say’ın bir sosyal paylaşım sitesine yazdıkları tepki çekmişti. Tepkiler üzerine, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulan Say, başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermişti.

Fazıl Say, 15 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan’a verdiği ifadesinde bir sosyal paylaşım sitesinde yer alan söz konusu yazıları kendisinin yazdığını ancak bu yazıların büyük kısmının alıntı olduğunu öne sürerek suçlamayı kabul etmemişti.

Soruşturma kapsamında Say hakkında iddianame hazırlanmıştı. İddianamede Say’ın ”halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” suçlamasıyla 9 aydan 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 19. Sulh mahkemesi Say’ın duruşmaya gelmesi için davetiye çıkarmıştı.

Ünlü Piyanist Fazıl Say hakkında 1 buçuk yıl hapis istemiyle açılan davanın görülmesine başlanırken; adliye önünde toplanan çok sayıda sanatçı, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi Fazıl Say’a destek verdi.

İstanbul 19 Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesinde aralarında Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Selçuk Yöntem’in de bulunduğu çok sayıda sanatçı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri adliye önünde Fazıl Say’a destek olmak için toplandı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki topluluk “Fazıl Say yalnız değildir”, “Özgür sanat, özgür dünya” yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Çok sayıda yabancı basın mensubu da davayı izlemek üzere adliye önünde yerini aldı.

Sanatçı Rutkay Aziz, “Bize düşen Fazıl Say’a sahip çıkmaktır. Bırakın onu yargılamayı, bunu düşünmenin bile suç olduğu kanısındayım. Ender uluslararası değerlerimizden bir tanesidir. Bize düşen onun piyanosuyla, besteleri ve konserleriyle özgürce dünyada dolaşmasını sağlamaktır” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da, “Türkiye, dünyaca ünlü bir sanatçısını yargılama ayıbıyla karşı karşıya. Bu artık sürpriz değil bizim için. Demokrasi yokluğu ve ifade özgürlüğünün gelmiş olduğu en son noktayı gösteriyor. Biz demokratik kitle örgütleri ve CHP olarak varlığımızla bu tür davalara nasıl mücadele ettiysek bu mücadeleye devam edeceğiz. Umudumuz, davanın bugün ilk duruşmada yargı tarafından anlamsız bulunarak soruşturmanın sona ermesi. Türkiye’yi dünyaya bu tür davalarla dünyaya tanıtan AK Parti iktidarının da daha sorumlu davranmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Fazıl Say’a destek olmak için gelenler duruşmayı takip etmek üzere adliyeye girerken, Fazıl Say ise basına görüntü vermeden adliyeye otoparktan giriş yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.