Dünyaca Ünlü Ud Üstadları İstanbul’da Buluştu

İSTANBUL-İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında İstanbul 1. Uluslararası Yorgo Bacanos Ud Festivali başladı. Program kapsamında dünyaca ünlü udiler bir hafta boyunca müzikseverlerle buluşacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmenliği bir ilke daha imza attı. Sepetçiler Kasrı’nda İstanbullu müzikseverlerle dünyaca ünlü ud üstadlarını buluşturuyor. Atölye çalışmaları, seminerler, konserler ve resitallerle dopdolu geçecek olan festival, bir hafta sürecek. İstanbul’a farklı bir renk katacak festivalde dünyanın önde gelen udileri, bireysel veya gruplar halinde performanslar sergileyecek. Yorgo Bacanos İstanbul Uluslararası Ud Festivali’nin ilk gününde, Türk müziği öğrencilerinin ve genç ud sanatçılarının büyük ilgi gösterdikleri ud atölye çalışması, Yunanlı ud sanatçısı Periklis Tsoukalas yönetiminde gerçekleştirildi. İlk gün programında ayrıca Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın katıldığı, Yorgo Bacanos hakkında bir konferans ile ud konserleri yer aldı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, festival’in açılış töreni konuşmasına”Bugün Dünya’da bir ilke imza atıyoruz” cümlesiyle başladı. Türkiye’de, ‘bir enstrüman’ üzerine düzenlenen ilk uluslararası festivali gerçekleştirdiklerini belirten Kurt, bu etkinliğin gelecek yıllara kalacağına ve gelenekselleşerek devam edeceğine inandığını belirtti.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmeni Mehmet Güntekin, “Müzik tarihinde önemli bir yeri olan büyük udi Yorgo Bacanos’un 110. doğum yıldönümü olduğu için onun adına bir festival düzenlediklerini aktardı. Festival teklifi ud sanatçılarına götürdüklerini söyleyen Güntekin, sanatçıların büyük heyecanla bu teklifi kabul ettiklerini söyledi.

Festivalin Genel Sanat Yönetmeni ud sanatçısı Necati Çelik ise bir udî olarak yıllardır dünyanın çeşitli ülkelerinde sayısız ud festivalinde konserler ve dersler verdiğini söyledi. Udun merkezinin geçmişten beri İstanbul olduğuna değinen Çelik, “Böyle bir festivalin İstanbul’da düzenlenmesi çok gecikmiş ama güzel bir başlangıç. Bu güzel başlangıca vesile olan kıymetli arkadaşım Mehmet Güntekin’in büyük destekleriyle bir Türk enstrümanı üzerine düzenlenen ilk ve en büyük festivali gerçekleştiriyor olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Yurtdışından ve yurtiçinden gerek icracı, gerek akademisyen, ud denince akla gelen en önemli isimlerle bir hafta boyunca beraber olacağız.” dedi

Festivale katılan dünyaca ünlü udiler şöyle: Joseph Tawadros, Prof. Dr. Münir Nurettin Beken, Omar Bashir, Periklis Tsoukalas, Tristan Driessens, Georgios Marinakis, Elia Khoury, Haig Yazdijian, Kyriakos Kalaitzidis, Naseer Shamma, Trio Qadmoyo gibi dış ülkelerden sanatçı ve gruplarla, Türkiye’den Prof. Mutlu Torun, Necati Çelik, Osman Nuri Özpekel, Yurdal Tokcan, Prof. Gülçin Yahya Kaçar, 3 Dem Ensemble, Burak Kaynarca, Feti Barut, Hakan Aydınlık, Murat Bağdatlı, Ferdi Koç, Metin Özden gibi ud sanatçıları festivalde konserler ve atölye çalışmaları yapacaklar. Emir Değirmenli ve Mustafa Copcuoğlu ise ud yapım teknikleri hakkında atölye çalışmaları yapacaklar. Prof. Nevzad Atlığ, Prof. Dr. Haydar Sur, Muzaffer Şenduran, Dr. Savaş Barkçin. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmeni Mehmet Güntekin ise festival programında yer alan panel, konferans ve açık oturumlarda konuşmacı veya moderatör olarak yer alıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.