Dünyanın 1 Numaralı Petrol İthalatçısı Rezervlerini Genişletiyor

Petrol fiyatındaki düşüşten faydalanan Çin, ham petrol rezervlerini genişletiyor (PHILIPPE LOPEZ/AFP/Getty Images)
Petrol fiyatındaki düşüşten faydalanan Çin, ham petrol rezervlerini genişletiyor (PHILIPPE LOPEZ/AFP/Getty Images)

Uluslararası pazarda petrol fiyatındaki düşüşten faydalanan Çin, büyük miktarda ham petrol satın alarak rezervlerini genişletiyor.

China National Offshore Oil Corporation’dan bir uzman bir gazetede yayınlanan röportajında 2014 başından beri, Çin’in ham petrol ithalatının hızla arttığını doğruladı. İç pazardaki talep ve ham petrol tüketim miktarı nispeten daha az artış gösterdi.

Sektör uzmanları, petrol ithalatındaki hızlı artışı stratejik rezerv olarak nitelendiriyor. National Offshore Oil Corporation, Sinopec ve CNPC’den sonra Çin’in üçüncü büyük petrol şirketidir. Bu şirket son zamanlarda ağırlıklı olarak Afrika ve İrlanda ile iş yapıyor ve Avrupa ile olan ticaretini de genişletiyor.

Stratejik Rezerv

Londra merkezli Energy Aspects danışmanlık firmasının tahminlerine göre, Çin bu yıl rezervlerine 87 milyon varil ham petrol dahil etti. Çin’in tüm mevcut rezervlerini doldurması için 20 milyon varil daha ham petrol satın alması gerekir.

Ekonomik Analistlere göre, orta ve uzun vadeli stratejik rezerv tutma ve petrol ithalatı Çin’in en önemli meselesi haline gelecek. Ekim 2013’ten bu yana, Çin dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olarak ABD’yi tahtından indirdi.

Son hükümet haberlerine göre, Çin 2020 yılına kadar petrol ihtiyacının en az yüzde 65’ini ithal etmek zorunda.  2003 yılından beri Çin ham petrol rezervlerini genişletmeye başladı. 2020 yılına kadar, Çin ham petrol stoklarının 600 milyon varil gibi muazzam bir rakama ulaşması bekleniyor.

Çin, CNPC’nin yayınladığı bir raporda da belirtildiği gibi 140 milyon varillik bir stratejik rezerve sahip.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.