Dünyanın En Prestijli Müzik Ödülü Bu Yıl Fazıl Say’da

say

Almanya Devleti onaylı, Beethoven Academy tarafından verilen, Beethoven Ödülü’ne bu yıl dünyaca ünlü Türk piyanist ve besteci Fazıl Say layık görüldü.

17 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde, Say’a Türk piyanist ikilisi Ferzan&Ferhan Önder’in yanı sıra pek çok ülkeden katılımda bulunacak dünya çapında başarılı piyanistler eşlik edecek. Suriyeli genç mülteci  müzisyenler ve Filistinli klasik müzisyenlerde eserlerini seslendirecek ve ödülün 2015’te ki sahibi Ayham Ahmed’te orada bulunacak.   Ödül töreninde “Türkiye’de İnsan Hakları ve Özgürlük İçin Konser” adı altında etkinlik düzenlenecek. Elde edilen gelir ise, çatışma bölgelerinde ki müzik projeleri için kullanılacak.

Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleşme Ödül’üne layık görülen Fazıl Say’a ödül, şu anda Almanya’da bulunan Can Dündar tarafından verilecek.

Fazıl Say’ın tüm dostlarına daveti sosyal medyada şöyle oldu;
11 yaşımdan beri Beethoven çalıyorum. Çalışıyorum. Bütün bir ömür. Çok emek ve çok ruh ile.
Benim doğamda Mozart yorumcusuyum. Mozart’ın gizli sihirli kapısı bana açık. Beethoven’e ise emek ile ulaşmaya çalıştım hep. Bazen becerebildim bazen beceremedim. Ama daha dur. Bitmedi ömür. Daha iyi çalışlar gelecektir. Klasik müziğin en büyük oskarı Beethovenpreis için teşekkürler. Jüri üyesi onurlu ve dahi meslektaşım Martha Argerich’e de tüm desteği için teşekkürler.
Hayatta çok emek verip “hala istediklerimi yapamadım” dediğim bir ikinci konu da kültürlerin dostluğudur .. zor konu. Hele şu dönemde… Müzik. Doğu. Batı… Her şey ne kadar daha anlaşılır olabilirdi…
Ödül töreninde yapacağım konuşmamda bu dostluğum değerini, insanoğlu, insan türü, insanlık, insaniyet gibi değerlere değinmek istiyorum. Bu konuda Çok şey öğrendiğim Beethoven ve Aşık Veysel eşliğinde. Tören 17 Aralık’ta Beethoven’ın doğduğu BONN kentinde. Dostlarımızı bekleriz.

Törende ünlü eseri Kara Toprak’ı seslendirecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.