Dünyanın En Yaşlı İnsanı, 130. Yaş Gününü Kutladı

TAŞKENTDünyanın en yaşlı insanı olarak bilinen Özbekistanlı Tuti Yusupova, bugün 130. yaş günü kutladı. Özbekistan’ın Karakalpakistan Özerk Bölgesi’nin Nukus vilayetinin Turtkul ilçesinde yaşayan 1880 doğumlu Yusupova, dünyanın en yaşlı insanı olmasının gururunu yaşıyor. 1 Temmuz 1880 doğumlu Yusupova, bugün itibariyle 131 yaşından gün almış oldu. Yaşlı nineyi, sadece yakınları değil yaşadığı ilçenin yöneticileri de kutladı. Geçen sene dünya basınından ilk defa Cihan’ın görüntülediği Yusupova, artık sadece yaşadığı ilçenin değil Özbekistan’ın gururu. İlçe yöneticileri Tuti Yusupova ile bizzat ilgileniyor. Bununla da yetinmeyen ilçe yönetimi, bir bayan idareciyi yaşlı nineyle düzenli olarak ilgilenmekle görevlendirdi.

Ciddi bir sağlık sorunu bulunmayan yaşlı nine, yakınlarının yanında mütevazi bir evde hayatını sürdürüyor. İşitme zorluğu yaşayan dünyanın en yaşlı insanının görme konusunda ise bir sıkıntısı bulunmuyor.

Karakalpak asıllı Yusupova nine, 19., 20. ve 21. asrı görmüş bir insan. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ten bir yıl önce de dünyaya gelen yaşlı nine, adeta son 130 yılın canlı şahidi.

Yusupova’nın yakınları ise onunla yakından ilgileniyor. Biri erkek biri de kız iki çocuk annesi olan Yusupova, 1940’ta kocasını ardında da oğlunu kaybetti. Kızı ise hala sağ. Yusupova’nın kızı ve oğlundan gelen kalabalık bir torun şeceresi bulunuyor. 17 yaşında evlenen Yusupova’nın hayat olan kızı da 100 yaşın üzerinde.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.