Dünyanın “La Diva Turca”sı; Leyla Gencer

Dünyanın önde gelen opera sanatçılarından Leyla Gencer 91. yaş gününde saygı ile anılıyor.

Türkiye’de halk tarafından pek ismi ve kıymeti bilinmese de dünyanın önde gelen sopranolarındandır Leyla Gencer.

Ayşe Leyla Gencer, 10 Ekim 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Safranbolu’lu Müslüman bir ailenin oğlu, annesi ise Polonyalı Katolik bir ailenin kızı olan Alexandra’dır. Annesi evlenince Atiye ismini almıştır. Sonradan ailesi 1934 yılında Soyadı Kanunu ile Çeyrekgil soyismini almışlardır.
Modacı Cemil İpekçi de anne tarafından Çeyrekgillerden olup akrabalık durumu sözkonusudur. Aynı zamanda, müzisyen İlhami Gencer’in amcasının eşi olur.

Leyla Gencer, Karaköy hanlarında otururken, Lale sineması ve Çubuklu suyunun işletmeciliğini yapan babasını çok genç yaşta kaybetti.

İstanbul İtalyan Lisesi’ni bitirmenin ardından, İstanbul Devlet Konservatuvarı’na girerek, şan eğitimi aldı. Ünlü orkestra şefi Muhittin Sadak ve besteci Cemal Reşit Rey’den eğitim almaya başladı. 1950 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu’nda görev aldı.

Bir kaç yıl içerisinde ismini dünya çapında duyuran Gencer’in başarıları, Abd Başkanı, Yugoslavya’nın kurucusu, İran şahı, Ürdün Kralı gibi büyük devlet adamlarına resitaller verecek kadar artmıştı.

Sayesinde ilk defa 1953 yılında, Türkiye ile İtalya arasında imzalanan Kültür Anlaşması alanında bir radyo konseri verebilmek için Roma’ya gitti.

1950’li-60’lı yıllarda opera dünyasında inanılmaz bir rekabet olmasına rağmen Leyla Gencer, pek çok olağanüstü sese sahip sanatçıyı geride bırakmış, dünya çapında “Mutlak Pri madonna” unvanını almıştır.

Kültürel altyapısı, küçük yaşta öğrendiği yabancı diller, kılı kırk yaran araştırmacı ruhu, kariyer basamaklarında büyük adım olmuştur.
Özel yaşamını geri planda tutarak sadece yaptığı işlerle gündeme gelmeyi tercih eden Gencer,  sadece teknikten ibaret olmayı reddetmiş, ruhunun tüm çıplaklığıyla sahnede hakimiyetini kurmuştur. Benliğini bu kadar ortaya koyabilme cesareti  ise oynadığı tüm karakterlere sonu gelmeyen bir derinlik katmıştır.

Leyla Gencer, 10 Mayıs 2008 tarihinde Milano’daki evinde solunum yetmezliği sebebiyle 80 yaşında vefat etmiştir. Cenazesi, La Scala Operası’nın Santa Babila Kilisesi’nde oldu ve ardından vasiyeti gereği krematoryuma götürülerek yakıldı. Külleri ise İstanbul’a getirilip Dolmabahçe açıklarından Boğaz sularına serpildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.