Duran Adam Avrupa Parlamentosu’nda Özgürlük Ödülüne Aday Gösterildi

Duran Adam Özgürlük Ödülüne aday gösterildi. Fotoğraf:İHA
Duran Adam Özgürlük Ödülüne aday gösterildi.
Fotoğraf:İHA

Gezi olayları sırasında durarak yaptığı protesto şekli ile Duran Adam ekolunu başlatan Erdem Gündüz Avrupa Parlamentosu tarafından uluslararası önemli bir Düşünce Özgürlüğü ödülü olan AB Sakharov Ödülü için aday olarak gösterildi.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hollandalı üyesi Marietje Schaake’ın girişimiyle adaylar listesine alınan Gündüz’ün ödülü alması halinde, İlkini 1995 yılında alan Leyla Zana’dan sonra Türkiye’den buna layık görülen ikinci isim olacak.

AP’nin Hollandalı üyesi Marietje Schaake, aday gösterilen ödül için, “Türkiye’deki temel haklar ve özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı yapılan protestolar Erdem Gündüz sayesinde yepyeni bir forma dönüştü ve tamamen barışçıl şekilde de en yüksek sesin ve tepkinin verilebileceği gösterildi. Bu tip şiddet içeren baskı kullanımı karşısında barışçıl yöntemleri kullananları ödüllendirmeli ve onları cesaretlendirmeliyiz.” diye açıklama yaptı.

dünyada duran adam eylemi
Dünyada duran adam eylemleri
Fotoğraf: Twitter Gezi Parkı Sakinleri

Erdem Gündüz, gezi eylemleri sırasında, polis şiddetinin durması için Taksim’de durma eylemini başlatmıştı. Duran Adam olarak twitter’da yapılan yorumlarla birlikte ülkenin birçok yerinde duran adamı taklit ederek durma eylemi yapıldı. Türkiye’nin birçok şehrinde yapılırken, dünya’nın birçok ülkesinde de protestoya destek olan duran adam figürleri görüldü.

Erdem Gündüz iki gün önce yine Duran Adam olarak,  Almanya’da 2005 yılında Avrupa’nın farklı ülkelerinden editörlerin, yorumcuların ve gazetecilerin bir araya gelerek oluşturdukları bir organizasyon olan M100 Sanssouci Colloquium’dan yılın medya ödülünü aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.