Düşün Toplantıları ‘Takva’ Filmiyle Sezonu Açtı

İZMİR– İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından üç yıldır düzenlenen, birçok sanatçı, bilimadamı, yazar ve düşünürü vatandaşlarla buluşturan “Düşün Toplantıları” başladı. Her ayın üçüncü salı günü Sabancı Kültür Sarayı’nda yapılacak toplantıların ilki, “Takva” filminin gösterimiyle başladı. Filmin başrol oyuncuları Erkan Can ve Feridun Koç, yönetmen Özer Kızıltan ve senarist Naim Önder Çakar da toplantıya katıldı.

Sezonun açılış konuşmasını yapan DEÜ Düşün Toplantıları Düzenleme Kurulu Başkanı ve Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Zuhal Bahar, “Türkiye’den çok önemli sanatçıları ve bilimadamlarını, ücretsiz bir şekilde halkla buluşturmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm İzmirlileri ve öğrencilerimizi, Düşün Toplantıları etkinliğimize bekliyoruz.” dedi.

İzmir’de sinema organizasyonlarının azlığından yakınan sanatçılar ise bu toplantıları düzenlediği için DEÜ yönetimine teşekkür ederek, “İzmir gibi sanata ve kültüre önem veren, çağdaş ve demokratik bir ilde bu tür sinema organizasyonları neden yok denecek kadar az? Açıkçası İzmir’e biraz da bunu söylemek için geldik.” diye konuştu. Gösterimin ardından ise seyircilerle söyleşi düzenlendi. DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Tunalı’nın moderatörlüğündeki söyleşide konuşan Can, filmin hazırlık aşamasında birçok tarikatla bağlantıya girdiklerini ve zikir halkalarına katıldıklarını söyledi: “Tarikatlardan bu konuda çok yardım gördük. Sonuçta onların hayatlarını konu alan bir filmdi. Topluma en iyi şekilde yansıtmak için önceden birçok araştırma yaptık.” Senarist Önder Kızıltan ise, “Birçok kişi tehdit alacağımızı düşünüyordu ama hiçbir yerden ne tehdit aldık ne de bir sorunla karşılaştık. Sonuçta biz bu filmi yaparken herhangi bir tarafta değildik. Yorumu sadece izleyiciye bıraktık.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.