Düşündüren Bir Mutsuzluk oranı

Çin
FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images

Çinde yapılan bir araştırmaya göre Çinlilerin sadece %6 sı mutlu. Büyük bir Çin portalının yaptığı araştırmaya binlerce kişi katıldı ve katılımcıların büyük bölümü mutsuz olduklarını belirtti.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan Çinliler çok mutsuzlar. Genellikle yüksek kira gelirleri, yaşam koşullarının zorluğu, düzensiz trafik ve iş sorununun insanlar üzerinde büyük bir baskı yarattığı belirtildi.

Ankete katılanların %40 ise mutluluğun zenginlik ile gelebileceğine inanıyor. Paran olursa mutlu olursun mantığının bu insanlarda baskın olduğu anlaşıldı. Yaklaşık %30 luk bir kesim ise psikolojik baskılarım mutluluğu engellediğini savunuyor.

Çin’de son yıllarda Falun Gong zulmü gibi çok büyük insan hakları ihlalleri gerçekleşiyor ve artık hükümete karşı büyük bir güvensizlik var. Çin hükümeti bunun farkında ve bu güveni geri kazanacağını iddia ediyor. Fakat dışarıdan bakıldığında bu güveni geri kazanmaları çok zor gibi görünüyor. Son 5 yılda ÇKP den ve ona bağlı kurumlardan 90 milyon üyenin ayrıldığı ve Çin hükümetinin bunu sakladığı iddia ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.