Ekinci: Anadolu’da Bir Hıristiyanın Adı Camiye Verilmiştir

ERZURUMTarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Ekinci, Habib-i Neccar Camii’ni örnek vererek Anadolu insanının barışı ve dostluğu sağladığı için bir hıristiyanın adını camiye verdiğini söyledi. Tarihi Kentler Birliği (TKB)’nin Erzurum Semineri devam etti. 3 gün sürecek seminerin konusu ise ‘Tarihi Kentlerde Planlama: Eski-Yeni Buluşması.

Lisbon Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Manuel Costa Lobo’nın da bir sunumda bulunduğu programda TKB Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Ekinci, Anadolu tarihindeki şehir planlamasını anlattı. Anadolu insanının bir hıristiyanın adını camiye verdiğini kaydeden Ekinci, Antakya’daki Habib-i Neccar Camisi’nin tarihine değindi. Habib-i Neccar Camii’nin Anadolu’da yapılan ilk camilerden olduğunu anlatan Ekinci, Habib-i Neccar’ın ise hıristiyan olduğunu söyledi. Habib Neccar’ın Hz. İsa’ya inananlardan olduğunu, hemşeriliği, dostluğu, kardeşliği gerçekleştirdiği için Müslümanlar tarafından inşa ettirilen camiye adının verildiğini dile getirdi.

Ekinci, şöyle konuştu: “Siz hiç Müslüman adına bir kilise duydunuz mu? Habib-i Neccar türbesi de var. Ayrıca Uçhisar Çardak köyünde Anadolu insanının cami ile kiliseyi birlikte inşa ettiği ibadethane var. Yarısı müslüman yarısı hıristiyan olan köyde bir tane bina yapılarak bir bölümü kilise bir bölümü de cami olarak kullanılmış.”

Anadolu tarihinin ‘yaşamak’ anlamına geldiğini kaydeden Ekinci, “Batı kenti bireyci Anadolu kenti toplumcu bir yapıya sahiptir. Halk pazarı, kadınlar pazarı gibi yerlerimiz dünyada ender rastlanır. Feminizmi icad edenlerin ülkesinde kadınlar pazarı var mı? Bizde birçok ilde yer almaktadır. Kadınlar ürettikleri ürünü satabilecekleri ortam vardır. Birçok kentimizde havuzlardaki sular alt yoldaki evlere tertemiz geçer, böyle bir şey dünyada yok. Muğla’da 32’ye kadar saydık ve 32. evde su içilebiliyordu.” diye konuştu.

Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki ise 50 kişiyle başladıklarını, şu an ise 300 civarında üyeye sahip olduklarını belirtti. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler de Erzurum’da tarihi yapılara doğru projeler üreterek daha iyi bakmaya çalıştıklarını belirtti.

Palandöken Dağı’nda bir otelde yapılan toplantıya Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, çok sayıda belediye görevlisi ve uzman katıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.