Ekonomistler Çin’in Ekonomik Canlılığının Sürdürülemez olduğunu söylüyorlar

Devlet Konseyi Kalkınma Araştırma Merkezi müdür yardımcısı ve Çinli ekonomist Wu Jinglian(China Photos/Getty Images)

Ekonomist Wu Jinglian, uluslararası bir konferansta Çin rejiminin şu anki ekonomik büyümesini canlı tutma planlarının sürdürülebilir olmadığını ve uygulanırsa son derece kötü sonuçlara yol açacağını söyledi.

82 yaşında saygın bir ekonomist ve araştırmacı olan, aynı zamanda da Devlet Konseyi Kalkınma Araştırma Merkezi Akademik Komitesi müdür yardımcısı olan Wu Jinglian, 17 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen Uluslararası Finans Forum (IFF) konferansında Çin rejiminin şu anki ekonomik büyümesini canlı tutma planlarının sürdürülebilir olmadığını ve uygulanırsa son derece kötü sonuçlara yol açacağını söyledi.

China Business Times tarafından yayınlanan raporda, Çin medyasında sözünü esirgemeyen ve “en güçlü bilince sahip ekonomist” olarak anılan Wu Jinglian’ın, konferansta Çin’in değişik bölgelerine yaptığı son ziyaretlerde yerel yönetimlerin hızlı büyüme konusunda telaşa düştüğünü gördüğünü söylediği  bildirildi. Buna rağmen, şimdiye kadar kullanılan tek çözümün ise hala geniş çaplı yatırımı canlı tutma önlemleri.

Wu Jinglian, mevcut yetersiz verilerin ışığında, yerel yönetimlerin bu yıl toplamda 17 trilyon yuanlık (2.7 trilyon ABD doları)  yatırım projeleri sunduklarını ama parayı finanse etmenin zor olduğunu söyledi.

Yanlış giden yatırım teşvik paketleri ile ilgili örnekler de veren Wu Jinglian, bunlardan bir tanesinin yüksek-hızlı ray sistemi olduğunu söyledi. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yüksek-hızlı ray sisteminin, zarar etse de yararlı bir proje olduğunu söyleyen Wu Jinglian, buna rağmen Çin’in yüksek-hızlı ray sisteminin ulusal çapta bir proje olduğunu ve devlet varlıklarını kullanarak gerçekleştirildiğini ve bununda birçok probleme sebep olarak devleti iki trilyon yuan (316 milyar dolar)  zarara soktuğunu söyledi.

Başka bir örneğin de her yıl, her bir yılın artan yatırım miktarları ile,  GSYH’da yüzde 14 ila 15 arası artışı rapor eden bir eyalet olduğunu söyledi. Geçen sene buradaki yatırım oranının GSYH’nın yüzde 89 iken bu yılın ilk yarısı için söz konusu oranın şu anda bile GSYH’nın yüzde 120’si olduğunu söyledi.

Wu Jinglian, biraz bile ekonomi ve tarih bilgisi olan birinin bu yatırım yönteminin sürdürülebilir olmadığını bilebileceğini dile getirdi ve bu durumun ciddi sonuçlara ve tehlikeli problemlere yol açacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan tanınmış bir ekonomist olan He Qinglian da bu sözlere katılmakta. Ağustos ayında yayınlanan bir makalede bayan Qinglian Çin’in teşvik paketi hakkında yorumlarda bulunarak, Çin’in 2008 yılında uyguladığı paketin daha fazla enflasyona sebep olduğunu ve zengin ile fakir arasındaki dengesizliği arttırdığını ve emlak fiyatlarının fırladığını ve ekonomik yapıyı bozduğunu söyledi. Bayan Qinglian rejimin yine aynı yöntemleri uygularsa daha büyük bir ekonomik krize sebep olacağını söyledi.

Birçok saygın ekonomist de aynı konulara değinmesine rağmen, Çin rejimi yeni teşvik paketlerini uygulamayı tercih ediyor.

8 Eylül tarihinde Tianjin’de yapılan Dünya Ekonomi Forumu’nda başbakan Wen Jiabao, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Temmuz sonu itibariyle bir trilyon yuanlık (158 milyar dolar) bir bütçe fazlası olduğunu  ve kararlı ekonomik büyümeye ayar vermek için bunu kullanmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Buna rağmen, serbest çalışan bir analizci olan Hu Seimeng, kendi bloğunda ÇKP’nin kör bir kuyuya yuvarlandığını ve kararlılığı ve meşruiyeti sağlamak için ekonomik büyümeyi kullandığını ve sonuçların ÇKP’nin isteğinin tam tersi olduğunu yazdı.

Southwestern Üniversitesi Finans ve Ekonomi Bölümü Ekonomi ve Yönetim Araştırma Enstitüsü dekanı Gan Li, New Tang Dynasty (NTDTV) televizyonuna, Çin’deki ekonomik problemleri çözmek için, geniş-çaplı bir yapısal ayarın gerektiğini söyledi.

Gan Li bu söz konusu bir trilyon yuanın emekli maaşlarına, tıbbi sigortalara ve işsizlik tazminatlarına harcanması gerektiğini söyledi ve “Eğer devlet temel ihtiyaçlara daha fazla yatırım yaparsa, toplumu daha kararlı kılabilir ve problemleri çözebilir.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.