Ekrem İmamoğlu ‘İstanbul Senin’ Uygulamasını Tanıttı

İBB Başkanı İmamoğlu,  ‘İstanbul Senin Süper Uygulaması’ nı tanıttı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısıyla İBB hizmetlerini tek çatı altında toplayan “İstanbul Senin” mobil uygulamasını tanıttı.

İmamoğlu uygulama için 2 yıla yakın bir süredir çalıştıklarını söyleyerek ” ‘İstanbul Senin’ uygulaması millet iradesini asli irade kabul eden ve gücü şehrin sahiplerine devreden, bir yeni nesil yerel yönetişim sistemi; yönetimin her an vatandaşa doğrudan hesap vermesini sağlayan bir şeffaflık ve katılımcılık uygulaması; herkesin güvenle indirip, kolaylıkla kullanabileceği bir uygulama” dedi. 

İmamoğlu, “Hani birileri diyor ya; ‘Taksiye bu şehrin ihtiyacı yok!’ ‘İstanbul Senin’ uygulamasından soracağız vatandaşlarımıza; ihtiyaç var mı yok mu, anında cevap verecek. Yani bu, aynı zamanda bir özeleştiri yapmak, eleştiri yapmak mekanizması. Biz de vatandaşımızla orada anında yüzleşiyor olacağız. Demokrat yöneticiler, yüzleşmekten asla çekinmezler” diye konuştu.

Uygulama sayesinde İGDAŞ ve İSKİ faturaları cepten ödenebilecek, İstanbulkart taşımadan toplu taşımada seyahat edilebilecek ve İBB etkinliklerine bilet alınabilecek. İmamoğlu ayrıca, durakta beklenen otobüsün kaç dakika sonra geleceğini görme ve askıda fatura kampanyasına katılımın da uygulama özellikleri arasına ekledi. Adres aboneliklerinin de uygulama sayesinde yapılabileceğini belirten İmamoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRACAK: Biz, İBB olarak, her şeyden önce ortak aklı ve şehrin geleceği ile ilgili kararlara vatandaşın katılımını, en vazgeçilmez demokratik haklardan biri olarak kabul ettik ve bu şekilde yola çıktık. O nedenle işbaşı yapar yapmaz, 16 milyonun yönetime katılımını özendirecek mekanizmalar geliştirdik. İstanbul’un gelmiş geçmiş en demokrat ve çalışkan belediye başkanı olacağının sözünü vererek işbaşına geldim. İşte bugün, bu yolda yeni ve büyük bir adım daha atıyoruz. 16 milyonun sesine ve iradesine her an kulak vereceğimiz bir süper uygulamayı hizmete alıyoruz. Bu mobil uygulama, bugün onlarca mobil uygulamayı içinde barındıran, yarın yüzlerce, binlerce uygulamanın İstanbullu ile buluşacağı bir ‘Süper Uygulama’. 2 yıla yakın bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğümüz ‘İstanbul Senin Süper Uygulaması’nı bugünden itibaren 16 milyonun hizmetine sunuyoruz. ‘İstanbul Senin Süper Uygulaması’, şehrimizin geleceği için önemli bir başlangıç. ‘İstanbul Senin’, bu şehrin dijital dönüşüm yolculuğunu mümkün kılmak için geliştirilmiş, global çapta bir inovasyondur. ‘İstanbul Senin’, sadece herkesin cebine girecek kolay ve pratik bir uygulama değil, aynı zamanda hayatımızı kolaylaştıracak özgün bir teknoloji.

AMAÇ DEMOKRATİK KATILIMI YAYMAK: ‘İstanbul Senin’ projesi ile hedeflerimiz, belediyemiz ve iştiraklerimizden başlayarak, İstanbul’da büyük bir dijital dönüşüm sürecini başlatmak, İstanbulluya bu güzel şehirde yaşamayı teknolojinin de katkılarıyla daha da keyifli hale getirmek. Uygulama kullanıcı dostu, Türkçe, ücretsiz, herkese sınırsız erişim ve katılım hakkı veren bir büyük yenilik. ‘İstanbul Senin’, millet iradesini asli irade kabul eden ve gücü şehrin sahiplerine devreden, bir yeni nesil yerel yönetişim sistemi; yönetimin her an vatandaşa doğrudan hesap vermesini sağlayan bir şeffaflık ve katılımcılık uygulaması; herkesin güvenle indirip, kolaylıkla kullanabileceği bir uygulama. ‘İstanbul Senin Süper Uygulaması’ndan beklediğimiz temel faydalar; Yeni nesil platformun gücüyle; demokratik katılım ve ortak aklı tabana yaymak, İBB hizmetlerine cep telefonundan kolay, anlık erişim, güvenilir bir pazaryeri kurmak ve ‘start-up’lar için hızlı büyüme imkânı sağlamak.

YÖNETİM KARARLARINA KATILMAK MÜMKÜN OLACAK: ‘Söz Senin’ uygulamasıyla şehirle ilgili fikirleri olan, şehrin geleceğine yön vermek isteyen İstanbullular, kolayca fikirlerini paylaşacak ve yönetimin kararlarına katılabilecek.

İHTİYAÇ VE SORUNLAR İLETİLEBİLECEK: ‘Çözüm Merkezi’ uygulaması ile kendileri, mahalleleri, sokakları ile ilgili ihtiyaç veya sorunları varsa, bunları bize anında iletip, çözüm isteyebilecekler.

KREDİ KARTLARI KAYDEDİLEBİLECEK: ‘İstanbul Senin’ platformunda kullanıcılar; dijital kimlik, dijital cüzdan ve dijital sözleşmeyi birlikte kullanabilecek. Yani, kimlik bilgilerinizi, İstanbul Kartınız ve kredi kartlarınızı, bu süper uygulamanın içinde saklayabileceksiniz.

VATANDAŞIMIZLA YÜZLEŞECEĞİZ: “Hani birileri diyor ya; ‘Taksiye bu şehrin ihtiyacı yok!’ ‘İstanbul Senin’ uygulamasından soracağız vatandaşlarımıza; ihtiyaç var mı yok mu, anında cevap verecek. Yani bu, aynı zamanda bir özeleştiri yapmak, eleştiri yapmak mekanizması. Biz de vatandaşımızla orada anında yüzleşiyor olacağız. Demokrat yöneticiler, yüzleşmekten asla çekinmezler.

YENİ ABONELİKLER AÇILABİLECEK: ‘Kolay Taşın’ mini uygulamasıyla, eski adresinizdeki abonelikleri mobil telefonunuzdan sonlandırıp, taşınacağınız adres için yeni aboneliklerinizi kolaylıkla açtırabileceksiniz.

İSTANBULKART ALIŞVERİŞ KARTI OLACAK: Halen ağırlıklı olarak ulaşımda kullandığınız İstanbulkartınız, bir alışveriş kartına dönüşecek ve ‘İstanbul Senin’ ile bu kartınızın dijital versiyonunu kullanarak alışverişlerinizi de kolayca yapabileceksiniz. Bir süre sonra cüzdan taşımadan, nakit veya kredi kartı taşımadan; otobüste, vapurda, markette, restoranda, kafede veya takside ‘İstanbul Senin’e kaydettiğiniz kartlar sayesinde, cep telefonlarınızla ödeyip geçeceksiniz. Çocuğunuza, eşinize, arkadaşınıza mobil telefonunuz üzerinden para gönderebileceksiniz. Üstelik de hem kartlarınız hem de cüzdanınız hiç olmadığı kadar güvenli olacak.

İSTANBUL ETKİ ALANINI VE GÜCÜNÜ BÜYÜTECEK: Bir sonraki fazda ‘İstanbul Senin’, vatandaşa ekonomik faydalar sağlarken, aynı zamanda İstanbul ekonomisine de büyüme imkânı sunacak güvenli bir pazar yerine dönüşecek. Ekonomik aktörler, sosyal girişimciler ve her ölçekte üretici, bu güvenli pazar yerinin sağlayacağı fırsatlardan eşit ve adil biçimde yararlanacak. Tam da bu nedenle, güvenli kimlik, güvenli cüzdan ve güvenli imza ile ‘İstanbul Senin’, şehrin DNA’sındaki girişimciliği tetikleyecek, özündeki iyiliği ve yardımlaşmayı çoğaltacak. Yolculuk boyunca kullanıcılara maddi ve manevi çok çeşitli faydalar sunacak. Ardından, ‘start-up’lara kapılarını açacak. Girişimleri büyütecek bir kaldıraç olacak. ‘İstanbul Senin’, 16 milyonun sesini, enerjisini ve potansiyelini büyüten bir ortak platform olacak. Bu süper platformla İstanbul, etki alanını ve gücünü daha da büyütecek.

VİZYONU HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK OLACAK: İstanbul’un sadece Türkiye’yi değil, yakın coğrafyaları etkileyebilme kapasitesine güveniyoruz: Bu heyecanlı yolculukta birlikte çalışacak ve birlikte başaracağız. İstanbulluların enerjisi, aklı ve iradesiyle nereye varacağımızı bilmenin güveniyle yol alacağız. ‘İstanbul Senin’, siz İstanbullu hemşerilerimin arzu ve ihtiyaçları doğrultusunda büyüyüp gelişecek ve vizyonu daima bu şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak olacak. O nedenle, buradan tüm İstanbullulara sesleniyorum; ‘İstanbul Senin’i hemen cep telefonlarınıza indirin, kullanın ki hayatınız kolaylaşsın.

BU DAHA BAŞLANGIÇ: Bugün kullanıma açtığımız sürüm, sadece bir başlangıç. Hala eksikleri, geliştirilecek yanları ve içerik ihtiyaçları var. Ama biliyorum ki; belirli bir menzile ulaşmak için yola çıkanlar, azimle, alın teriyle ve sırt sırta vererek yola devam ederlerse, varacakları yere varırlar. Biz de insanlarımızın yaşam kalitesini artırma menziline varmak istiyoruz. Bunu da teknolojiyi kullanarak, çağın gereği olan dijital dönüşümü başararak yapmayı istiyoruz. Çünkü, içinde yaşadığımız dünya, artık fazlasıyla dijital ve mobil bir dünya. Kentler ve ülkeler arasındaki medeniyet yarışında, dijitalde gözü olmayanın menzile ulaşmada izi olmayacak. ‘İstanbul Senin’, acele etmeden, ama kararlı ve emin adımlarla bu menzile ulaşma konusunda önemli bir platform olacak.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.