Elma Deyip Geçmeyin!

  

Her mevsimde her yerde kolayca bulabildiğimiz için hakettiği kıymeti görememiş bir meyve türü olan elmaya hakkını vermeye çalışacağız. Rosaceae (Gülgiller) gibi asil bir familyadan olup arılar tarafından tozlanarak meyve oluşturmaktadır. Anavatanı Anadolu ,Kafkasya ve Türkistan’dır.Kuzey ve güney yarımkürenin hemen hemen bütün ılıman iklim kuşaklarında yetişebildiği için dünya üzerinde en çok kültürü yapılan meyve türüdür.

            Her yerde yetişebilmesine rağmen 1000-2000 m rakımlı yüksek yaylalarda yetişen elmalar en güzel renk ve kaliteyi oluşturmaktadır. Elma yetiştiriciliğinde en önemli faktörlerden birisi de  büyük yerleşim yeri veya sanayi atıkları tarafından kirletilmemiş hava şartlarında en iyi sonucun alınmasıdır. Belki de elmanın bu kadar faydalı olmasının sebebi kirletilmemiş havanın saf elementlerini taşımasıdır.

           Hemen hemen her gün sağlık köşelerinde karşılaştığımız çeşitli karışımlar, reçetelerin en basitini söylersek eğer bol bol elma yemelisiniz. Neden mi?

         Vitaminler açısından  zengin olan elmada özellikle A ve C vitamini oldukça fazla bulunur. C vitamini kabuğun hemen altındadır. Kabuklu bir elmadan almanız gereken C vitamini için altı tane soyulmuş elma yemek istemiyorsanız eğer kabuklu yemenizi tavsiye ediyoruz.

         Organik asit ve minarel maddelerce zengin olması sebebiyle besleyici, bu besin maddelerinin şifalı olması sebebiyle de bazı hastalıkları tedavi edici özelliği vardır. Örneğin başağrınız tutunca ağrı kesici yerine bir tane elma yiyerek ağrınızın geçtiğini görüp elmanın mucizelerine siz de şahit olabilirsiniz.

          Elma bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde, sindirim sistemi ile ilgili bir çok rahatsızlıkların tedavisi yanında sindirim sisteminin iyi çalışmasını da sağlar. Büyüme çağındaki çocukların gelişiminde özellikle boyunun uzamasında etkilidir. İshal ve grip tedavisinde,hafızanın güçlendirilmesinde, kışın öksürük ve solunum yolu hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır. Ayrıca kanın temizlenmesi, kan basıncının, kolestrol ve kan şekerinin düşürülmesini sağlayarak dolaşım sistemimizin düzenlenmesinde de faydalıdır. Kabızlığı ve diş çürümelerini de önler.

        Özellikle hanımları ilgilendiren cildi güzelleştirdiğini de unutmamak gerekir. Yine kilo vermek ve formda kalmak isteyenlere de küçük bir ipucu verelim. Öğle yemeğinden önce özellikle yediğimiz bir elmanın mucizelerine hep birlikte şahit olalım ne dersiniz?

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.