Elon Musk, Çin’e Ziyarette Bulundu

Tesla patronunun, Autopilot yazılımının kullanıma sunulmasını ve verilerin aktarılmasını amaçlayan ziyarette Başbakan Li Qiang ile görüştüğü bildirildi.

Elon Musk, Çin’de Tesla arabalarında otonom sürüş modunun etkinleştirilmeyi hedefliyor.Çin devlet medyası, onun ülkenin başbakanı Li Qiang ile görüşmelerde bulunduğunu ve bu sırada Li’nin Musk’a Tesla’nın Çin’deki gelişiminin ABD -Çin ekonomik ve ticari işbirliğinin başarılı bir örneği olarak görülebileceğini söylediğini bildirdi.
Devlet medyasının bildirdiğine göre Elon Musk, Pekin otomobil fuarının organizatörü olan Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi’ne başkanlık eden hükümet yetkilisi Ren Hongbin ile de görüştü.
Musk, X’teki bir soruya yanıt olarak Tesla’nın FSD’yi Çin’deki müşterilere “çok yakında” sunabileceğini söyledi. Xpeng gibi rakip Çinli otomobil üreticileri, benzer yazılımları piyasaya sürerek Tesla’ya karşı avantaj elde etmeye çalışıyor.
Musk’ın Çin’deki çıkarları Washington’da uzun zamandır tepki görüyordu. Musk aynı zamanda kendi kendini yöneten Tayvan adasının Çin’in bir parçası olması gerektiğini öne sürerek de tartışmalara yol açtı; bu tutum Çinli yetkililer tarafından memnuniyetle karşılansa da Taipei’yi derinden kızdırdı.
Tesla, 2021 yılından bu yana Çin filosu tarafından toplanan tüm verileri Şangay’da saklıyor ve Çinli düzenleyicilerin gerektirdiği gibi hiçbir veriyi ABD’ye geri aktarmadı. Musk’un ziyareti, geçen hafta açılan ve 4 Mayıs’ta sona eren Pekin otomobil fuarına denk geliyor. Tesla’nın Çin’in en büyük otomobil fuarında standı bulunmuyor ve en son 2021’de katılmıştı.
Çin devlet yayıncısı CCTV, Musk’un Li ile görüşmesine ilişkin raporunda ikilinin FSD’yi mi yoksa verileri mi tartıştığını söylemedi.Tesla, on yıl önce pazara girdiğinden beri Çin’de 1,7 milyondan fazla araba sattı. Şangay fabrikası en büyüğüdür.

https://x.com/elonmusk/status/1784575094679011401

https://x.com/cyfoxcat/status/1784547911029895508

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.