Endonezya, Tarihi Eserleri Yanardağ Küllerinden Temizliyor

CAKARTA– Endonezya, Merapi yanardağından çıkan küller hayatı olumsuz etkilerken, tarihi eserleri de tahrip ediyor. Merkezi Java eyaleti Magelang kentindeki 9. yüzyıla ait Budist Borobudur tapınağı küllerden temizlenerek, koruma altına alındı.

Endonezya’da 26 Ekim’de püskürmeye başlayan Merapi yanardağı hayatı olumsuz etkilerken, çevredeki köyler de volkanik küllerle kaplanmıştı. 200’den fazla can alan yanardağdan çıkan küller Borobudur tapınağına da zarar vermişti. 1997’de UNESCO Dünya Kültür Varlıkları Listesine alınan güneydoğu Asya’daki en eski anıt olan tapınak, küllerden temizleniyor.

775-842 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen tapınak dünyanın ilk en büyük Budist tapınağı olma özelliği taşıyor. Çoğunluğu Müslüman olan Endonezya’da bugüne kadar Borobudur tapınağını itina ile koruma altına aldı.

Merapi yanardağının küllerinden etkilenen tapınak şimdi yeniden tadilat ile ve temizlik çalışmaları ile eski haline döndürülmeye çalışılıyor.

Bu arada Endonezya’da 26 Ekim’de püskürmeye başlayan Merapi yanardağındaki püskürmenin azaldığı bildirildi. Yanardağ bu zamana kadar 200’den fazla can aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.