Endonezya’da Yanardağ Patlamasında Ölü Sayısı 141’e Çıktı

Resim: Getty Images/BAY ISMOYO

CAKARTA– Endonezya’nın Java adasındaki yanardağ patlamasında yeni cesetlerin bulunmasıyla ölü sayısı 141’e yükseldi.

Endonezya makamları Merapi yanardağının yeniden patlayacağı uyarısında bulunurken, Yogyakarta kentindeki uyarı düzeyi en yükseğe çıkartıldı. Korku içinde olan yanardağ çevresindeki halk, bölgeden kaçıyor. 400 bin kişinin artık evlerini terk ettiği tahmin ediliyor. Endonezya Afet Koordinasyon Merkezi, bugün sabah itibari ile yeni cesetlerin bulunmasıyla ölü sayısı 141’e yükseldiğini bildirdi.

Öte yandan Endonezya’da dün yanardağ kurbanları için toplu defin merasimi düzenlendi. Yetkililer halka yakınlarının cesetlerini teşhis etmesi için 3 gün süre tanırken, bir çok aile yakınlarının toplu mezarlarda gömülmesini tercih ediyor.

Merapi Yanardağı, 26 Ekimde lav püskürtmeye başlamış, yüzyılı aşkın süredir en büyük patlamasını geçen cuma günü gerçekleştirmişti. Bu patlamada en az 90 kişi ölmüştü. Kül ve sıcak gaz püskürten yanardağ, havayolu trafiğini de olumsuz etkilerken başkent Cakarta Havaalanı’nda pazar günü bazı uluslararası uçuşlar iptal edildi.

En son 2006’da Merapi volkanında meydana gelen sarsıntılar ve dağdan yuvarlanan taşlar sonucu 2 kişi ölmüştü. 1994’de ise Merapi volkanının püskürmesi sonucu 60 kişi yaşamını yitirirken, 1930’dan bu yanan aynı volkan bin 300 can aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.