Endonezya’daki Çifte Felakette Ölü Sayısı 340’a Ulaştı

CAKARTA– Endonezya’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen tsunami ve yanardağ püskürmesi sonucu ölü sayısının 340’a ulaştığı bildirildi.

Endonezya Afet Merkezi, geçtiğimiz salı günü ülkenin batısındaki Mentawai adalar zincirini vuran tsunamide ölü sayısının 311’e yükseldiğini açıkladı. Ayrıca Java adasındaki Merapi yanardağının püskürmesi sonucu 30 kişinin öldüğü doğrulandı.

Batı Sumatra eyaletindeki Mentawai adalar zincirinde 3 metre yüksekliğindeki dalgaların 10 köyü yerle bir etmesi sonucu 372 kişinin ise halen kayıp olduğu ifade ediliyor. Bölgede etkili olan kötü hava koşullarının ise düne kadar kurtarma ekipleri ve yardımların afet bölgesine ulaşmasını engelliyordu.

Endonezya’da tsunami bölgesinden bin 300 kilometre uzaklıkta merkezi Java’da ise püskürmeye başlayan Merapi yanardağı hayatı olumsuz etkiliyor. Yanardağ çevresinden 30 bin kişi tahliye edilirken, birçok kişi evinin kaybetti. Yetkililer, daha fazla püskürmenin mümkün olabileceğini belirtiyor.

Bu arada Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono da Vietnam temaslarını yarıda keserek ülkeye döndü. Yudhoyono tsunami bölgesini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

En son 2006’da Merapi volkanında meydana gelen sarsıntılar ve dağdan yuvarlanan taşlar sonucu 2 kişi ölmüştü. 1994’de ise Merapi volkanının püskürmesi sonucu 60 kişi yaşamını yitirirken, 1930’dan bu yanan aynı volkan bin 300 can aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.