Engelli Vatandaşlara Yardım

Engelli vatandaşların sokaklarda hareket etmekte yaşadıkları zorluklarla ilgili kurulan site adeta bir ihbar hattına dönüştü. Sokakta karşılaştıkları zorlukları fotoğraflayarak, “Buradaengellendim.com” sitesine koyan engelli vatandaşlar sorunlarına bu yolla çözüm bulmaya çalışıyor.

1706180
Fotoğraf:İHA

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya, 32 yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felci olunca hayatına tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayarak devam etti. Çetinkaya, kızı Tuğba Çetinkaya ile birlikte sokakta karşılaştığı bütün engelleri fotoğraflayarak, engelleri belgelemek ve bunlara dikkat çekmek için kurdukları sitede yayınlamaya başladı. Daha sonra bir çok insanı katılımıyla büyüyen “buradaengellendim.com” Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin önemli bir projesi haline geldi. İsteyen her bireyin fotoğraf yükleyebildiği sitede, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için çözümler üretiliyor. Aynı zamanda bu fotoğraflar sayesinde engelli vatandaşların yaşadığı zorluklardan belediyelerin haberdar olması sağlanıyor. Böylece belediyelerinde katılımı sağlanarak engelli vatandaşların sokaklarda daha rahat dolaşması ve ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde gidermeleri için çalışmalar yapılıyor.
“Bu çalışma bütün toplumun aynı anda engeli kaldırabilmesi için yapabileceği en güzel çalışmalardan bir tanesi”

TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş bütün vatandaşlara duyarlı olmaları ve engelli vatandaşlara yardımcı olmaları için çağrıda bulundu. Bu projenin engelli vatandaşlar için ne kadar önemli olduğu anlatan Baş, artık tüm vatandaşların cep telefonu kullanıcısı olduğuna dikkat çekerek karşılaşılan engellerin fotoğrafının çekilmesini rica etti. Sitenin önemi anlatan Baş; “Yaşam engellerle dolu. Her insanın karşılaştığı mutlaka farklı engeller var. Ortopedik engelli, görme engelli veya çocuk arabası kullananların, yaşlıların, hamilelerin, çocukların engelleri genelde ortak. Yaşadığımız çevrenin fiziksel engelleri ne yazık ki hepimizi olumsuz şekilde etkiliyor. Tabi her geçen gün bu engeller daha çok ortadan kaldırılıyor. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bu konu çok önemseniyor ama biz hala engellerle karşılaşıyoruz. Bu eğitime, sağlığa, sosyal yaşama katılıma, kültüre, sanata katılmaya, alışveriş yapmaya kısaca bir insanın ihtiyacı olan her şeye engel oluyor. Yapılacak şey çok kolay. Elimizden hiç düşmeyen cep telefonlarıyla bir engeli gördüğümüzde fotoğrafını çekip yolluyoruz. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin “buradaengellendim.com” sitesinde yayınlanıyor. Daha sonra o ilçedeki ya da ildeki belediye yetkililerini arayıp sizin burada engeliniz ver diye onları bilgilendiriyoruz. Onlar o engeli ortadan kaldırırlarsa yapmış olduğu çalışmayı biz düzeltilmiş halini yayınlıyoruz. Onlara teşekkür ediyoruz. Ama düzeltilmezse orada sürekli teşhir ediliyor. Bu çalışma bütün toplumun aynı anda engeli kaldırabilmesi için yapabileceği en güzel çalışmalardan bir tanesi. Bu konuda lütfen bizi yalnız başımıza bırakmayın “buradaengellendim.com” adresine bir fotoğraf, sadece bu kadar ama yaşamın engelsiz bir hale gelebilmesi için çok önemli bir fotoğraf” şeklinde konuştu.

“2016’da engellerin çoğun hep birlikte engelleyelim”

Sitenin artık eskisi gibi etken olmadığı belirten TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, vatandaşların desteğini isteyerek siteyi tekrar eskisi kadar aktif hala getirmek istediklerini belirtti. Sitenin ilk kurulduğu zaman olduğu kadar ilgi görmediğini ifade eden Baş, sitede ki bilgileri geniş kitlelere iletebilmek için vatandaşların desteğini istedi. Sitenin en aktif zamanlarında bir tanesi uluslararası olmak üzere 6 ödül aldıklarını vurgulayan Baş sözlerine şöyle devam etti: “Biz sitede 6 ödül aldık. Bir tanesi uluslararası ödüldü. Bu ödüller site çok aktifken çok etkiliydi ama yavaş yavaş gönüllü destek anlamında biraz zayıfladı sitenin etkisi. Onun için buradan bir çağrıda bulunuyorum. Lütfen bize o sitede teknik anlamda ve sitede ki bilgileri geniş kitlelere iletebilecek anlamda destek verin. Bu desteğe çok ihtiyaç var. 2016’da engellerin çoğun hep birlikte engelleyelim. Siteyi yine eskisi gibi etken bir hale getirelim.”

Engelli vatandaş yetkililere yardım çağrısında bulundu

Yürüme engeli olan ve tekerlikli sandalye kullanan bir vatandaş bir alışveriş merkezinin yürüyen merdiveninde yaşadığı zorluğu şöyle anlattı: “Evet buradan aşağıya inemedim. Bayram alışverişine çıktım fakat alışveriş yapmam için buraya geldiğimde bu engellerle karşılaştım. Bir daha ki bayramda ben ben bu engellerle karşılaşmak istemiyorum. Yetkililere duyurulur. Ben rahatça alışveriş yapmak istiyorum. Burada bu şekilde engellendim. Buradan yetkililere sesimi duyurmak istiyorum.” Yol kenarlarına yapılan olukların engellilere zorluk çıkardığını belirten vatandaş bu oluklar yüzenden yollarda ilerlemekten zorlandığını ifade etti. Ayrıca ATM’lerinde engelli vatandaşlar için uygun olmadığını para çekemediklerini bildirdi. Bu duruma çözüm bulunması gerektiğini belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.