Engelliler Mersin’de Rüzgarları Kendilerine Kılavuz Yaptı

Antrenör Sedat Çelikcan engelli sporculara eğitim veriyor

Engelliler Yelken Kampında

Mersin Yelken İhtisas ve Yat Kulübünün projelendirmesi ve ev sahipliği  ile Türkiye Yelken Federasyonu ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun katkılarıyla Türkiye Bedensel Engelli Yelken Eğitim ve Geliştirme Milli Takım  seçme kampı Mersin’de geçtiğimiz hafta içerisinde tamamlandı. Amacı bedensel engelli olup da denize ilgisi bulunan engellilerin yelken sporu ile tanışmalarını, aralarından kabiliyetli olanları yetiştirerek ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmalarını sağlamak olan kampa 6  ilden 29 sporcu ve 6 idareci katıldı.

Proje Nasıl Başladı?

Teknik ve Eğitim Kurulu Üyesi ve Antrenör Sedat Çelikcan, projenin geçirdiği bir rahatsızlık dolayısıyla bacağı kısmi olarak kesilerek kısaltılmak zorunda bırakılan lisanslı yelken sporcusu Refik Aktuğ’un yelken konusunda hakem lisansı almak için Yelken ihtisas Kulübüne başvurması ile başladığını söyledi. Başvurusunun bedensel engelli olması sebebiyle red edilmesi üzerine engelli kişilerin de sağlıklı insanlar gibi yelken sporu ile ilgilenebileceklerini göstermek istedikleri için bu projeye start verdiklerini, öncelikle çalışmaya Mersin’deki engelli dernekleri ile başladıklarını ve bu çalışmalarının başarılı bir şekilde gelişmesinin kendilerine verdiği güven ile bir Milli Takım seçme kampı yapma fikrinin doğduğunu anlattı. İlk etabının yapıldığı seçme kampına katılan 29 sporcuseçmelerin ardından düzenlenen bir yemekle sertifikalarını aldılar.

 

Engelli sporcular düzenlenen gecede sertifikalarını aldılar

Antrenör Sedat Çelikcan Bedensel engelli yelken sporcusu geliştirme ve milli takım seçme kampının titizlikle yapılmasında, başta Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Macit ÖZCAN”a, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erol ERTAN”a, 5 adet  2,4 MR Yelkenli Tekneleri kulübe hediye eden Mengerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı  Sayın Ergin İMRE”ye, İntertim Orman Ürünleri Ltd.Şti. sahibi Tarık CİĞER”e,  Mersin  Gençlik ve Spor İl Md. İbrahim İlhami KOÇ”a, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa GÜLPINAR”a, TBESF Yelken Sorumlusu Selma ÖĞÜTCEN”e, TBESF Eğitim Kurul Üyesi Emel SEPETÇİOĞLU”na, TBESF Teknik Kurul Üyesi Türkan YILMAZ”a, TBESF Mali İşler Sorumlusu   Mehmet ATAŞ”a, Mersin Yelken İhtisas ve Yat Spor Kulübü yönetim kurulu başkanı Utku ENER”e ve değerli yönetim kurulu üyelerine, Bedensel Engelliler yelken branşının açılmasında ve faaliyetlerin eksiksiz yürütülmesinde büyük emek ile özverisi olan Gnl.Kapt.Yrdc. Refik AKTUĞ”a, İstanbul Yelken Kulübü yelken sporcusu Antrenör Mehmet Murat ETLER”e, il dışından gelen engelli yelken sporcularına, Kulübün engelli yelken sporcularına, Kulüp Müdürü Ufuk ZİNCİRKIRAN”a, Teknik ve idari personele teşekkürlerini de sundu.

Karada çok dolaşan birisiyim, denizde neden dolaşmayayım?

İsmail Ece

Kampa İzmir’den katılan İsmail Ece ise, kendisinin bir engelli olarak sporu çok sevdiğini, özellikle profesyonel olarak bilardo oynadığını ve yelken sporunu da tıpkı bilardo gibi analitik düşünmeye bağlı bir spor olduğu için seçtiğini söyledi. Karada çok dolaşan birisi olarak gezmeyi çok sevdiğini, denizde aynı karada olduğu gibi gezmenin kendisine çok keyif verdiğini söyleyen İsmail Ece yelkenlilerin optimize edilerek kendileri için kullanılabilir araçlar haline dönüştürülmesinin, aslında engelliler için engellerin nasıl ortadan kaldırılabileceğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Kampı duyunca “Karada çok dolaşan birisiyim, denizde neden dolaşmayayım?” diye düşündüğünü söyleyen İsmail Ece kendilerine bu imkanı sağlayan herkese çok teşekkür ettiklerini ifade etti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.