Enver El Evlaki’nin Öldürülmesi El Kaide’nin Sonu Demek Değildir

El Kaide’nin öldürülen lideri Enver El Evlaki (AFP PHOTO / HO / SITE INTELLIGENCE GROUP)

ABD doğumlu, İngilizce konuşan ve Küresel terör ağında büyük tehdit olarak görülen Enver El Evlaki, Yemen’de bir hava saldırısı sırasında öldürüldü. Fakat onun öldürülmesi bazı uzmanların belirttiği gibi El-Kaide’nin sonu demek değildi.

Enver El Evlaki, Arap Yarımadasındaki terör örgütü El Kaide’nin en etkin propagandacısı olarak görülüyordu. Aynı zamanda cihat yayının Yayın Editörü olarak ta görev yapmıştı.

Mayıs ayında, Usame Bin Ladin’in ölümünden sonraki en önemli kişinin ölümü olarak nitelendiriliyor.

ABD başkanı Barack Obama, Cuma günü Evlaki’nin ölümünden sonra, “El Kaide ve yandaşları için sarf edilen bu geniş çaba içerisinde bu durum bir dönüm noktasıdır” dedi ve “hala tehlikeli olsa da artık zayıflamış bir terör örgütüdür” diye ekledi.

Dış işler Konseyinin verdiği bilgiye göre, Yemen’deki ABD’nin eski generali Mark Fallon, “ölümü son derece önemli” dedi. Fallon, ‘Evlaki’nin izlediği yol, ABD ve İngiltere için tehlikeli bir tehdit oluşturuyordu’ diye ekledi.

Brookings’teki dış politika senatörü Bruce Riedel’e göre, Evlaki’nin ölümü Sana’da altı aydan fazla bir zamandır devam eden Ali Abdullah Salih’e karşı yapılan ayaklanmalarda, protestoculara uygulanan operasyonlar için herhangi bir caydırıcı rol üstlenmeyecek.

Riedel, Salih kendinin iktidarda kalabilmesini sağlamak için, “Uzun iktidar ve daha kaotik bir Yemen” için “Salih, El Kaide’nin yaptığı saldırılara karşı ülke güvenliğinin istikrarını bozacaktır” diye belirtti.

Geçtiğimiz aylarda, Arap dünyasının en fakir ülkelerinden biri olan Güney Yemen’de hükümet tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınmadığından dolayı, birçok şehir militanlar ve El Kaide tarafından ele geçirilmişti.

Riedel, “Daha karışık ve düzensiz Yemen El Kaide’nin işine gelecektir, çünkü yasalarda ve kurallarda ne kadar çok açık varsa, onların işleri yürütmesi bir o kadar kolay olacaktır” dedi.

“Belki Evlaki ölmüş olabilir fakat El Kaide canlı ve yaşıyor” diye ekledi.

Bugün ise Yemen’in güneyindeki Abyan ilinde islamcı militanlarla süren çatışmalar sırasında, Yemen ordusunun yanlışlıkla kendi askerlerini bombalaması sonucu 25 askerin öldürüldüğü bildirildi.

İngilizce Metin

İlgili Haberler

Küresel Terörist Enver El Evlaki Öldürüldü

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.