Erdoğan ABD’li Şirketlerden Yapıcı Olmasını İstedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li şirketlerin yöneticileriyle yaptığı görüşmede ABD’nin Türkiye ile ticaret ilişkilerinde daha yapıcı hareket etmesini beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamada bulunduğu videokonferansa Boeing, Amazon, Microsoft, Kellogg, PepsiCo, Cisco, Procter & Gamble ve Johnson & Johnson gibi şirketlerden üst düzey yetkililer katıldı.

Erdoğan, Biden’ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesinin ilişkilere yük getirdiğini belirterek, “Başkan Biden’ın 1915 olayları hakkında yaptığı açıklama ilişkilerimize ilave yük getirse de Biden ile NATO zirvesinde gerçekleştireceğimiz görüşmenin yeni dönemin habercisi olacağına inanıyorum” dedi.

Erdoğan, “Türkiye’yi sizlerin de destekleriyle küresel bir üretim ve teknoloji üssü haline getireceğimize inanıyorum” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki önceki başkan Trump döneminde başlayan ticaret sorunlarına atıfta bulunan Erdoğan, çelik ve alüminyum ürünlerinden alınan ilave gümrük vergisi, Türkiye menşei ihraç ürünlerine yönelik anti-damping önlemlerininin kaldırılmasında ABD’nin daha yapıcı hareket etmesini beklediğini de ifade etti.

iki ülkenin aralarındaki sorunların üstesinden gelmeyi başardığını ifade eden Erdoğan, “Amerika ile Suriye’den Libya’ya, terörle mücadeleden enerjiye, ticaretten yatırımlara kadar geniş bir yelpazede ciddi iş birliği potansiyelimiz bulunuyor. Ülkelerimiz arasındaki mevcut mekanizmaları işleterek hızla mesafe almak istiyoruz. Ekonomik Ortaklık Konseyi, Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi, Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması Konseyi gibi bu tür mekanizmaları devreye almamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan, Orta vadede Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımı %50 artırmak istediğini söyleyerek, bunu sağlamak için teşvik sistemini sadeleştireceklerini ve yatırımcıların teşviklerden yararlanmasını kolaylaştıracaklarını belirtti. Erdoğan, cari açığı azaltacak projelere hükümetin önem verdiğinin altını çizerek, “Bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji ve lojistik başta olmak üzere belli alanlarda uluslararası yatırımcıları çekmeye devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan, Ocak ayında göreve başlayan Biden ile ilk görüşmesini 14 Haziran’daki NATO zirvesinde gerçekleştirecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.