Erdoğan, Beyaz Saray’da Trump İle Görüştü

Fotoğraf; Epoch Times / Emel Akan

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 13 Kasım Çarşamba günü Beyaz Saray’da ağırladı.

ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Beyaz Saray’da yaptıkları görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok harika ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik.” diyerek, Orta Doğu’da terörle mücadeleyi kastederek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı bizim mücadele ettiğimiz gibi terörle mücadele ediyor.” ifadesini kullandı.

Trump, Türkiye’nin 1.200’den fazla DAEŞ teröristini ele geçirdiğini söyledi. Ayrıca şimdiye kadar yaklaşık 3.6 milyon Suriyeli mülteciye yaklaşık 40 milyar dolarlık masrafını karşıladığını dile getirdi.

Öte yandan Trump, 1 yılı aşkın süredir kriz haline gelen Türkiye’nin S-400 savunma sistemi için, çok büyük zorluk oluşturduğunu ve bunun düzeltebileceğini umduğunu belirtti.

Erdoğan’ın Konuşmasından Satırbaşları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısına Trump ve eşi Melania Trump’a misafirperverlikleri için teşekkür ederek başladı ve şunları söyledi;

“Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı bir zeminde ilerletilmesi, iş birliğimizin derinleştirilmesi konularında hemfikiriz. Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Sayın Başkan’la milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik. DEAŞ’a karşı ortak mücadelemizin sürdürülmesinin önemine değindik. Bilindiği gibi özellikle Bağdadi’nin ölümünden sonraki süreçte de bizler gerek cezaevlerinden Suriye tarafında kaçmaya çalışan gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 civarında DEAŞ’lı elimizde tutuklu veya mahkumdur.” değerlendirmesinde bulundu. 

9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili,
“Ülkemiz bu harekatla PKK/YPG’nin Suriye’deki ayrılıkçı gündemine ağır darbe vurmuştur. 17 Ekim mutabakatımızla Suriye’de iş birliğimizin geliştirilmesi için önemli bir fırsat yakaladığımızı düşünüyoruz.” dedi.

“Bu ay başında Telabyad’da pazar yerine koydukları bombanın patlaması neticesinde 13 sivil hayatını kaybetti. Buna rağmen biz Suriye’deki krize kalıcı bir çözüm bulmak için Amerika ile olan mutabakatımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz.”

“Hatta tarihi meseleleri bile çarpıtarak önümüze ikili münasebetlerimizi dinamitleyecek yeni sorunlar koymaya gayret ediyorlar. Temsilciler Meclisi’nde 29 Ekim’de alınan kararların tam da bu amaca hizmet ettiğini, Türk milletini incittiğini ve ilişkilerimize gölge düşürme gayreti güttüğünü sayın Başkan’la paylaştım. 104 yıl önce savaş şartlarında yaşanmış bir meselede karar vericiler siyasetçiler değil tarihçiler olmalıdır. Bizim bu konuda alnımız ak, başımız dik, öz güvenimiz tamdır. Açık söylüyorum Türkiye bu konuda diyalogdan ve özgür tartışma ortamından yanadır. Ermeni tarafına ortak tarih komisyonu kurulması teklifimiz halen geçerlidir. Biz bütün arşivlerimizi açmış durumdayız, silahlı kuvvetlerimizin 1 milyonu aşkın belgesi mevcuttur arşivlerinde ve her an gelip bunları gezip görebilirler ve araştırmalarını yapabilirler.” 

Erdoğan, Türkiye’nin ve ABD’nin DEAŞ’ı tamamen bitirmek ve Suriye’ye barış ve istikrar getirmek için birlikte çalışabileceğini söyleyerek;

“Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki bu amacı gerçekleştirebileceği en güvenilir ortağı Türkiye’dir, öyle olmalıdır. Ülkemiz DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele eden ve bu uğurda şehitler veren tek NATO müttefikidir. Bugüne kadar 7 bin 680 yabancı terörist savaşçı yakaladık ve ülkelerine geri gönderdik. DEAŞ’la bağlantılı olabileceğini değerlendirdiğimiz yaklaşık 77 bin kişiye de ülkemize giriş yasağı koyduk. Şu an hapishanelerimizde 40 farklı ülke vatandaşı 1216 DEAŞ mensubu var. PKK/YPG’nin elindeki kamplardan kaçarak Türkiye’nin kontrolündeki bölgeye geçen aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu 287 kişiyi yakaladık.

Şahsımı yayınlarında manşet yaparak hedef gösteren sadece Türkiye’de 304 vatandaşımızın ölümüne yol açan bu terör örgütüyle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Yabancı terörist savaşçıların kaynak ülkelerce alınması da büyük önem arz ediyor. Avrupa’dakiler başta olmak üzere kaynak ülkelerini geri kabule ikna etme konusunda sayın Başkan’la ortak anlayışa sahibiz.” dedi.

Savunma ve sanayi alanındaki ilişkiler konusununda gündemde olduğunu belirterek, “S-400 sistemi ve F-35 programı başta olmak üzere bu alanda karşılaştığımız sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelebiliriz. Değerli dostum, Türkiye’nin Patriotlar konusunda maruz kaldığı haksızlıkları Osaka’da bizzat kendileri gayet güzel, açık bir şekilde ifade etmiştir. Sayın Başkan’a şayet istenilen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot satın alabileceğimizi tekrar söyledim ve söylüyorum. Türkiye olarak Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’yle de yapıcı bir diyalogla angajmanımızı sürdürmeye hazır olduğumuzu sayın Başkan’la paylaştım.” şeklinde basın ile paylaşımda bulundu.

Görüşme ABD Basınında Geniş Yer Kapladı

Erdoğan ve Trump görüşmesi Amerikan medyasının en önemli gündem haberleri arasında yer aldı.

Görüşme New York Times’ta, Trump’ın “Onun büyük bir hayranıyım” sözlerine atıfta bulunularak, “Trump’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sıcak karşılama” başlığı ile yayınlandı.

Amerika’nın bir diğer önemli medyası Washington Post gazetesi ise, “ABD ve Türkiye’nin dostane görüşmeleri var fakat farklılıklar halen mevcut” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Instagram hesabından Beyaz Sarayı ziyareti esnasında Erdoğan ile aile fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafta sırayla Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump yer aldı.

Fotoğraf; realdonaldtrump Instagram sayfası

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.