Erdoğan: ‘ FETÖ Yalnızca Türkiye İçin Değil, Faaliyet Gösterdiği Tüm Ülkeler İçin Bir Tehdittir’

Erdoğan'ın-Açıklaması
Fotoğraf:İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu sinsi terör örgütünün Tanzanya’da da uzantıları olduğunu biliyoruz. Tanzanya’daki yapılanmalarına ilişkin gereken önlemleri dostum Cumhurbaşkanı Magufuli ile birlikte ele aldık. Benim sizden bir ricam olacak. Adının içinde Türkiye geçen ve bizimle hiçbir bağları olmayan Büyükelçiliğimiz tarafından tanınmayan herhangi hiçbir kuruluşa özellikle de iş adamları derneklerine itibar etmeyin çünkü bizim yasalarımız bunları tanımıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Darüsselam’daki temasları kapsamında Türkiye-Tanzanya İş Forumu’na katıldı. Erdoğan, Türkiye’nin insani kalkınma yardımlarını yürüten TİKA Darüsselam ofisini geçtiğimiz yıl faaliyete geçirdiğini kaydederek, “Bundan sonra TİKA aracılığıyla Tanzanya’nın ihtiyaçları doğrultusunda yeni projeleri daha aktif olarak hayata geçireceğiz. Bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bizim ecdadımızın Afrika’daki bin yıllık tarihinde asla sömürgecilik lekesi yoktur. Tarihte 3 kıtaya yayılan devletler kuran atalarımız ne burada ne diğer bölgelerde emperyalist amaçlarla kesinlikle hareket etmemiştir. Türk milletinin Afrika’ya olan ilgisi çıkara değil, gönül bağlarına dayanıyor. Geçmişte olduğu gibi bugünde bizler imar etmenin, ihya etmenin ve paylaşmanın peşindeyiz. Bakınız bugün Afrika’nın 54 ülkesinden 4 bin 500 öğrenci ülkemizin farklı üniversitelerinde eğitim-öğretim görüyor. Bu öğrencilerimizin tüm masrafları Türkiye bursları ile ülkemiz tarafından karşılanıyor. Ayrıca doğrudan yüksek öğretim kurumumuzun, diyanet vakfımızın verdiği burslar var. Aynı şekilde AFAD ve TİKA gibi resmi kurumlarımız Kızılay başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz kıtanın farklı bölgelerinde kalkınma yardımı ve insani yardım faaliyetlerini de sürdürüyor. Her zaman söylediğimiz gibi Afrika ile ilişkilerimize win win (kazan kazan) felsefesiyle yaklaşıyoruz. Afrika’nın gelişmesini ve kalkınmasını arzu ediyor ve bunun içinde imkanlarımızı seferber ediyoruz” açıklamasını yaptı.

“FETÖ yalnızca Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için bir tehdittir”

Darbe girişimine değinen Erdoğan: “Türkiye 15 Temmuz da menfur bir darbe girişimine maruz kalmıştır. Bu darbe girişiminin arkasında FETÖ terör örgütü vardır. Maalesef bu örgüt insani yardım, eğitim, ticaret gibi kavramların arkasına saklanarak dünyanın farklı bölgelerinde etkinlik kazanmıştır. Şunu açık bir şekilde ifade etmek isterim; FETÖ yalnızca Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için bir tehdittir. Bu sinsi terör örgütünün Tanzanya’da da uzantıları olduğunu biliyoruz. Tanzanya’daki yapılanmalarına ilişkin gereken önlemleri dostum Cumhurbaşkanı Magufuli ile birlikte ele aldık. Benim sizden bir ricam olacak. Adının içinde Türkiye geçen ve bizimle hiçbir bağları olmayan Büyükelçiliğimiz tarafından tanınmayan herhangi hiçbir kuruluşa özellikle de iş adamları derneklerine itibar etmeyin çünkü bizim yasalarımız bunları tanımıyor. Bunu bilmenizi isterim. Dünyanın şu anda en büyük belası terördür. Dolayısıyla bu teröre karşı hep birlikte önlem almalıyız ve bunların yumuşak terör, sert terör sakın ha. Bu oyuna gelmeyiniz. 248 vatandaşımızı bunlar F16’larla vurdular. Helikopterlerle vurdular, tanklarla vurdular, toplarla vurdular, modern silahlarla vurdular. 2 bin 193 vatandaşımızı yaralayarak gazi yaptılar. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği bunu yaptılar. Bu şekildeki bir terör örgütüne yönelik Tanzanya bundan süreçte çok daha farklı tedbirler alacaktır” ifadelerini kullandı.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.