Erdoğan: ‘MHP’den Tuğrul Türkeş’in Katılımı Renk Getirdi’

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “MHP’den Sayın Tuğrul Türkeş’in katılımı renk getirdi.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yeni kurulan kabineyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Yeni kabineyle ilgili, inanıyorum ki; Sayın Başbakan değerlendirmeye yönelik bir çalışmayla, gerek 11 bakanı, gerekse daha önce belirlenmiş bağımsız ve diğer bakanlıklar olmak üzere 25 kişilik geçici Kabineyi bize takdim etti. Kendisiyle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, ben de ‘bu kabineyi kuralım; çünkü kaybedecek vaktimiz yok’ dedim. Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimini açıkladı. Bu takvimin de en güzel şekilde devam etmesi lazım. Türkiye’nin özellikle siyasetinde öğeleri bir kenara bırakmak suretiyle, bir dayanışma içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde bir kabine oluşabilirdi. Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde, ‘burada sadece benim dilediğim olsun’ değil, ülkenin menfaatlerini de göze alarak bir koalisyon çıkardı. Sayın Başbakan buna da gayret etti ama maalesef böyle bir netice alınamadı. Sonunda MHP’den Sayın Tuğrul Türkeş’in katılımı renk getirdi. Diğer taraftan HDP 2 milletvekiliyle hükümette yerini aldı. Diğerleri zaten bağımsızlardan oluştu. Artık bize düşen, süreci en güzel şekilde değerlendirmektir. 1 Kasım seçimlerinde temennimiz odur ki; milletimiz bu süreçte yaşadıklarımı bizlere yaşatmayacak bir kararı verir ve bu kararla da Türkiye 2016 yılına girmiş olur” ifadelerini kullandı.

“SİYASETİN ŞİRAZESİNDE BİR SAPMA VAR”
MHP’li Tuğrul Türkeş’e haksızlık yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tuğrul Beyin MHP içindeki yeri malum. Bir siyasetçi olarak değerlendirecek olursam; merhum Alparslan Türkeş’in kurmuş olduğu bir parti. Anayasa’nın kurduğu kural nedir; ‘partiye sorulur’ demiyor, ‘milletvekiline teklif yapılır’ diyor. ‘Milletvekiline teklif yapılır’ dediğine göre, milletvekillerine teklif götürülmüştür. Kim teklif götürür? Görev verilen Başbakan teklif götürür. Buradaki uygulama bir Anayasa amir hükmünün uygulamasıdır. Bu Anayasa’nın amir hükmünün uygulamasını, milletvekili serbest iradesiyle uygulamaz mı? Milletvekili, milletin vekilidir. A veya B kişisinin vekili değildir. Milletin vekili olarak da, milletin vekiline böyle bir teklif geldiği zaman kantara çıkarmıştır. Ve bu kantara çıkarmanın sonucunda bu teklifi kabul etmiştir. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Olaya böyle bakmak gerekirdi. Fakat süreç içerisinde maalesef ben ‘siyasetin şirazesinde bir sapma var’ diye düşünüyorum. Bu, ülkemiz için, özellikle de milli duygular için olumlu bir gelişme değil. Hele hele terör salgınının bu denli egemen olduğu bir dönemde, millilik duygusu taşıyanların, ‘acaba ben buraya nasıl bir destek verebilirim, ben buraya nasıl yardımcı olabilirim’ gayreti içerisinde olması lazım. Eğer bir partiye karşı tavrın varsa, o zaman sen gel buraya, elini taşın altına koy, gövdeni taşın altına koy. Hem oraya katılmayacaksın, sonra burada kalkıp da aklıselimle böyle bir adım atana engel olacaksın, her türlü hakareti yapacaksın… Biz bunlara biraz da alıştık” diye konuştu.

“TUĞRUL TÜRKEŞ İLE GÖRÜŞMEM OLMADI”

Erdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrasında Celal Doğan ve Deniz Baykal ile yaptığı görüşmeler hatırlatılarak, Tuğrul Türkeş ile de görüşme yapıp yapmadığı yönündeki soruya, “Zaten Meclis Başkanlığı seçiminin öncesinde Sayın Baykal ile yaptığım görüşmeyi biliyorsunuz. Daha sonra Sayın Celal Doğan benden bir randevu talebinde bulundu. Sayın Doğan’la bizim geçmişimiz belediye başkanlığı dönemine dayanıyor. Biz de böyle bir randevu talebine ‘hayır’ diyemezdik. Kendisiyle de gelişmeleri değerlendirme imkanımız oldu. Tuğrul Türkeş ile son dönemde arkadaşların bir görüşmesi oldu, benim görüşmem olmadı” diye cevap verdi.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.