Erdoğan-Miçotakis Görüşmesinde Ticaret ve Kıbrıs Sorunu Görüşüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’yı ziyaret eden konuğu Yunanistan Başbakanı Miçotakis’le basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz aralık ayındaki Atina ziyaretinin ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Ankara’ya geldi.

Miçotakis ve beraberindeki heyeti Ankara’ya getiren uçak, saat 15.08’de Esenboğa Havalimanı’na indi. Miçotakis’i, havalimanında, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara Vali Yardımcısı Murat Soylu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Köylüoğlu, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Cemil Miroğlu, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes ve Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Theodoros Bizakis ile diğer yetkililer karşıladı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından görüşmenin içeriğine dair açıklama yayımladı. Görüşmede, Atina’da 7 Aralık 2023’te düzenlenen Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin Beşinci Toplantısı sonuçlarını gözden geçiren Erdoğan ve Miçotakis, Dışişleri Bakanlarının rehberliğinde yürütülen Siyasi Diyalog, Pozitif Gündem ve Güven Artırıcı Önlemler temelinde o tarihten bu yana gerçekleştirilen toplantılarda kaydedilen ilerlemeleri değerlendirdiği aktarıldı.

İkili ilişkilerin temel dayanaklarından biri olan ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinde Ortak Eylem Planı’nın öneminin altı çizilen görüşmede, taraflar, belirli ve hedef sektörlere dayalı işbirliğini teşvik edecek Türk-Yunan İş Konseyi’nin kurulması, iki ülke arasındaki ticaret hacmini iki katına çıkarma kararlılıklarını teyit edildi.

Ayrıca Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’nın imzalanması, Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliği Anlaşması imzalanmasına karar veridi. Düzenli görüş alışverişlerini sürdürme ve çeşitli düzeylerde etkili iletişim kanallarını muhafaza etme taahhüdünde bulundu.
Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan arasındaki “anlayış ve ilişki ortamının devamlı daha olumlu bir şekilde geliştiğini” söyledi.

Miçotakis, bu sonuçların “kazan-kazan” zemininde elde edildiğine işaret ederek, yatırımların arttığını, ekonomi ve yatırım alanlarında işbirliğinin gün geçtikçe geliştiğini ifade etti.

Türk-Yunan iş insanlarının martta önemli bir konseyde bir araya geldiğini belirten Miçotakis, bu konsey üyelerinin çalışmaları sayesinde ortaya konulan hedefi gerçekleştirmek konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Erdoğan ise, “Yunanistan ile terörle mücadele konusunda anlayış birliğimiz giderek güçleniyor. Terör örgütlerine bölgemizin geleceğinde yer olmadığına dair mutabıkız” dedi.

Erdoğan konuşmasında şu noktalara değindi; “Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 milyar dolar olan ikili ticaretimizi, 10 milyar dolara çıkartma hedefiyle çalışıyoruz. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulumuz ile Yunan Ticaret Odaları Birliği arasında imzalanan Ortak İş Konseyi kurulmasına ilişkin anlaşma, çabalarımıza büyük katkı sağlayacak. Kıbrıs sorununun Ada’daki gerçekler temelinde adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması mühimdir. Böyle bir adımın atılması tüm bölgemizin istikrar ve huzurunu güçlendirecektir”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısına dair ise Erdoğan, “Hamas’ı bir terör örgütü olarak görmüyorum tam aksine Hamas’ı kendi topraklarını ve kendi insanını korumanın mücadelesini veren insanlar olarak görüyorum. Hamas, 1947’den itibaren toprakları işgal edilmiş ve bu toprakları işgalinden sonra da topraklarını koruma altına alan bir direniş örgütüdür” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.