Erdoğan, NATO Zirvesi Çerçevesinde Görüşmeler Yapacak

Fotoğraf : T.C. Cumhurbaşkanlığı Resmi Sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Haziran’da Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesi çerçevesinde Biden, Macron, Miçotakis, Johnson ve Merkel ile ikili görüşmeler yapacak.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği ikili temasların çoğu çok boyutlu etki yaratma potansiyeli taşıyor.

14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak zirvede temaslar ikili ilişkileri, NATO içi işleyişi ve Türkiye-AB ilişkilerini ilgilendiren boyutlara sahip.

Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmenin, tüm NATO müttefiklerinin dikkatle izleyeceği bir temas olmasına kesin gözüyle bakılıyor. NATO zirvesinin ardından yapılacak Erdoğan-Putin görüşmesinde müttefikler arası ilişkilerde pürüzlerin en aza indirilmesi ortak hedef olarak görülecek.

Erdoğan’ın bir diğer kritik teması Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapacağı görüşme olacak. Zirve başlamadan yapılacak görüşmede NATO içi ilişkilerden Suriye’ye, Libya’dan Fransa’nın İslam’la ilişkisine kadar çok sayıda başlığın gündeme gelmesi bekleniyor. Macron, görüşmeye ilişkin “Birbirimizi görmeye ihtiyacımız var. Görüş ayrılıkları olsa da konuşmalı ve konuşmaya devam etmeliyiz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.