Erdoğan: Obama’nın açıklaması Türkiye’nin hassasiyetini ve iradesini ortaya koydu

ANKARABaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın, 24 Nisan için Ermeni soykırımı ifadesini kullanmamasının Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik çabaların sonucu olduğunu söyledi. Erdoğan, bu başarının farkında olmayan muhalefeti ‘aymazlık’la suçladı.

Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği teklifi oylamaları için bulunduğu TBMM’de konuya ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Obama’nın yaptığı konuşmada geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘büyük felaket’ ifadesini kullanmasını sorması üzerine, “Bazı mahfillerin bu konuyla ilgili beklentileri çok farklıydı. Bu beklentilere sayın Obama, bizim hassasiyetimizi de gayet iyi bildiği için bu istikamette bir açıklama yapmadı. Ve bu açıklama şu andaki ABD yönetiminin bu konudaki bakışının ne kadar hassasiyet içinde kaleme alındığını göstermektedir. Süreci bizler de tabii ki hep hassasiyetle takip ettik.” dedi.

Başbakan, muhalefetin bu konuda yaptığı açıklamaları anlamakta güçlük çektiğini ifade etti. “Fakat ben bugün Parlamento’da bazı açıklamaları dinleyince doğrusu şoke oldum. Çünkü bazı partiler adına öne çıkan konuşmacılar ne yazık ki benim gerek benim Sayın Obama ile gerekse Sayın Putin’le yapmadığım görüşmeleri ve onların da yapmadığı açıklamaları yapmış gibi gösterdiler. Benim gerek son Nükleer Güvenlik Zirvesi dolayısıyla yaptığım görüşmeler ki, orada Sayın Putin’le yaptığım görüşme yok, çünkü Putin orada yok. Sayın Medvedev ve Sayın Obama ile yaptığım görüşmeler var. Ve bu konuda Türkiye’nin hassasiyetlerini, iradesini ortaya koyan bir gelişmedir bu.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, AK Parti iktidarı döneminde Azerbaycan hukukunu çiğnediği yönündeki iddialara da sert tepki gösterdi. Bu tür iddiaları aymazlık olarak nitelendiren Başbakan, “Bu görüşmelerde Azerbaycan hukukuna halel getirebilecek en ufak bir sapma söz konusu değildir. Bugüne kadar 20 yıllık Minsk üçlüsü sürecinde 17 kez bir araya gelirlerken şurada sadece son bir kaç ay içerisinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Sarkisyan ile Medvedev ile birlikte 10 kez bir araya geldiler. Bunlar bütün bu yapılan çalışmaların neticesidir. Ve son seyahatimizde gerek Fransa gerekse Sayın Obama ile üçlü olarak bir çalışma yapıp tarafları bir araya getirmek suretiyle artık bu işi bir neticelendirmenin vakti geldi, geçiyor diye ısrarlarımız olmuştur. Yani AK Parti iktidarını kalkıp da Azerbaycan hakkını hukukunu çiğnetmeye yönelik tavır içerisindeki göstermek aymazlıktır. Bunun özellikle altını çizerek söylüyorum. Ve bu noktada Azerbaycan hukukuna en ufak bir gölge düşürmeyen AK Parti iktidarı bundan sonra da düşürmeyecektir. Kimse burada hedef saptırmaya gitmesin.” şeklinde konuştu.

Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir diğer husus da; bunu da özellikle yine ifade etmek istiyorum. Bizim parlamentoya göndermiş olduğumuz Zürich’deki protokol, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki bölgesel barış tesis edilmeden devreye girmez. Bunu da biz Sarkisyan’a açıkça söyledik. Ermenistan’da yapılan eylemler, Ermenistan’da sokağa dökülen aşırı uçlar, cinsi-cibiliyeti nedir bilemem, bunlar tamamen uluslararası ahlak kurallarını çiğnemeye yöneliktir. Bu tür şeyler Türkiye’de de yapılabilir. Bunun karşılığında o zaman ne yapacaklar. Bunlarla bir netice alınmaz, bunlarla bir yere varılmaz. Bunlarla sadece bir normalleşme süreci zorlamaya döner.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.