Erdoğan: “Siyasetçi Siyasetini, Hakim Savcı da Kendi İşini Yapacak”

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Adalet Akademisi’nde adalet kavramına vurgu yaptı ve genç hakim ve savcılara seslendi.

Genç hakim ve savcılara seslenen Erdoğan, “Adalet sisteminin asgari şartlarda işlemesi için hakim ve savcılarımızın hem zihnen hem de vicdanen bağımsız olması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Adalet Akademisi’nde konuştu.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Zulmün alternatifi adalettir. Olay bu kadar basittir. Mevlana’nın adalet tanımını, ağaçları sulamak. Zulüm ise dikene su vermektir. Adalet bir nimeti yerine koymaktır. Adalet ile zulüm arasında böylesine ince bir çizgi vardır. 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde böyle bir felaket yaşandı. Bir çete kendilerine sunulan imkanları kullanarak darbe yapmak istedi. Bir darbe yapmaya teşebbüs ettiler. Kul iradesini Allah’tan başka kimseye teslim etmemelidir. Hukuk dediğimiz kavram hakla bütünleşiyor. Hukuk mu kanun mu derseniz benim savunacağım şey hukuktur. Ben bir dörtlüğü okudum diye hapse girdim. Avukatlarıma başka bir şey geliyor. Demek ki cüzdanla vicdan arasında bir durum vardı. Adalet sisteminin asgari şartlarda işlemesi için hakim ve savcılarımızın hem zihnen hem de vicdanen bağımsız olması gerekiyor. Siyasi görevlerde bulunan kişiler yaptıklarının hesabını veren kişilerdir. 2023 hedeflerimizi hayata geçirmek için ortak ideallerde kenetlenmiş kurumlara ihtiyaç var. Siyasetçi siyasetini hakim savcı da kendi işini yapacak. İtibarı olmayan adalet sisteminin işlerliğinin kalmayacağı açıktır. Adalet teşkilatının itibarına sahip çıkmanızı istiyorum” dedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.