Erdoğan ve Putin Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Valdimir Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10. Brezilya-Rusya-Hİndistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi kapsamında baş başa görüşmek üzere Four Seasons Otel’de bir araya geldi.

Baş başa görüşme öncesi iki lider selamlama konuşması yaptı. Başkan Erdoğan, sözlerine “Öncelikle bu BRICS Zirvesi’nde sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti gerek şahsım gerek heyetim adına ifade etmek istiyorum.” diyerek başladı. BRICS Zirvesi’nde bir araya gelip görüşecekleri konuların olduğunu aktaran Erdoğan, “Türkiye-Rusya siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, ticari… bütün alanlarda gerçekten çok ciddi bir yükselişi şu anda yakalamış vaziyette.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşknı Erdoğan, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık hedef olduğunu anımsatarak, “Bu gidişle bu hedefi de yakalayacağımıza inanıyorum çünkü bu onuda bir inanmışlığımız var. Turizmde gayet güzel gelişmeler söz konusu. Öyle zannediyorum ki bu yıl hakikaten 6 milyon gibi bir turist noktasında Türkiye’yi ziyaret edecek. Tüm bunlarla beraber aramızdaki her türlü dayanışma birilerini de gerçekten kıskandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’de iki ülke arasındaki ilişkilerin artmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Putin, “Çeşitli krizlerin üstesinden gelinmesi konusunda ilişkilerimiz her daim devam edecek. Ekonomi alanında da ilişkilerimiz gelişecek. Geçen sene ticaret hacmimiz yüzde 40,5 oranında artmıştı ve 22 milyar doları aşmıştı. Görüştüğümüze çok sevindim, ortak çalışmalarda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.