Erdoğan’a Mektup, Türk Elçiliği Tarafından Kabul Edilmedi

 

Tutu’nun mektubunun kabul edilmemesinin tuhaf bulduklarını söyleyen Esau, mektubu posta yoluyla Başbakan Erdoğan’a ulaştırabileceklerini dile getirdi. Esau, “Buradaki Türk elçiliği tarafından maruz kaldığımız muameleyi de Başbakan Erdoğan’a yazacağım. Büyükelçi ya da burdaki görevliler bu mektubun içeriğini bile bilmiyorlar. Buna rağmen mektubu kabul edemeyecek olmaları çok ilginç. Biz Türkiye’deki problemlerin karşılıklı diyalogla çözülmesi taraftarıyız. Ayrıca biz de Güney Afrika’da benzer sorunlar yaşadık ve bu konuda tecrübeliyiz. Bugün buraya, biz Türkiye’ye, Türkiye’deki Kürt sorununu çözümü için tecrübelerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemeye geldik.” dedi. 

  

Mektubunda Başbakan Erdoğan’ı ve partisini Filistin’e karşı dik duruşundan dolayı öven Başpiskopos Desmond Tutu, “Bu yöndeki duruşununu ve beyanlarınızı biz de doğru buluyor ve bir sorunun çözümünün ancak ve ancak karşılıklı diyalogla çözüleceğine inanıyoruz.” dedi. Türkiye’de Kürt sorunun da aynı şeklide barışçıl ve demokratik yollarla çözüleceğine inandıklarını yazan Tutu, “Türkiye’de masum Türk ve Kürtler hayatlarını kaybediyor. Biz kendi tecrübelerimizden biliyoruz ki, bu tür çatışmaların kazananı olmaz. Bu ancak diyalogla çözülebilir.” ifadelerini kullandı. 

  

Güney Afrika’nın simge isimlerinden olan ve Nober Barış ödülüne layık görülen Desmond Tutu, ayrıca İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarına da sert tepki göstermişti. Tutu, İsrail’in 2009 yılındaki Gazze saldırısını ‘savaş suçu’ olarak nitelemişti. 

  

PKK PROPAGANDASI MI? 

Mektupta terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için imza toplayan ‘Kürt İnsan Hakları Eylem Grubu’ adlı örgütün Türkiye’ye Kürt sorunun çözümünde yardımcı olabileceği ifadeleri de yer alıyor. Cihan’ın edindiği bilgiye göre Büyükelçilik, terör örgütünün propagandasına alet olmamak için mektubu kabul etmedi. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.