Erdoğan’dan ABD’ye; Tehdit Diline Prim Vermeyiz

Erdoğan, "Kalkıp da ABD'de evangelist anlayışın tehditkar dil kullanması kabul edilebilir değil. Yargı bağımsızlığından en ufak taviz vermeden devam edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Washington hattındaki ‘Brunson gerilimi’ne dair açıklamalarda bulundu. ABD’nin yaptırım tehdidine her türlü cevabın Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde söylendiğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi;

“Her şeyi bildiride söyledik. Bize tehdit ifadeleriyle yaklaşmak kimseye bir şey kazandırmaz. Biz NATO’da ABD ile en güzel dayanışmayı oraya koyduk. Kore’de onlarla beraber olduk. Hala NATO’da en üst düzeyde dayanışmayı koyan Türkiye’ye böyle bir tehdit dili kullanmak asla yakışmaz. Ve bu tür tehdit dili kullanmaya biz kusura bakmasınlar prim vermeyiz. Bizlerin karakterini onların çok iyi bilmesi gerekiyor. Biz kendileriyle ikili olarak görüştük. Biz tek söylem, tek dille bu konudaki kanaatlerimizi paylaştık, paylaşıyoruz.

Temenni ederim ki, şu anda Dışişleri Bakanım ABD Dışişleri Bakanı ile bir araya gelecekler. Türkiye’deki dini azınlıkların dün yaptıkları açıklama çok çok manidar. Türkiye’nin dini azınlıklara yönelik en ufak sorunu yoktur. Ama kalkıp da Amerika’da özellikle evangelist, siyonist anlayışın bu tür tehditkar dil kullanmasını bizim kabul etmemiz mümkün değil. Biz inandığımız yolda bağımsızlığımızdan en ufak bir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.