Erdoğan’dan CHP’nin Direniş Çağrısına Cevap: Hani Siz İktidara Yürüyordunuz, Bu Eşkıyalık Sevdası Nereden Çıktı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin bazı vekillerinin “halka direniş” çağrısı ile ilgili, “Hani siz iktidara yürüyordunuz? Bu direniş işi nereden çıktı? Bu eşkıyalık sevdası nereden çıktı. İktidara geleceğini, oylarını arttıracağını düşünen biri, çıkar da eşkıyalığı, terörizmi, anarşiyi över mi?” dedi.

Başbakan Erdoğan, 107 yatırımın toplu açılışı çerçevesinde geldiği Denizli’de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Kılıçdaroğlu’nun Denizli ziyaretinde, bir işadamının SSK Genel Müdürlüğü dönemindeki zararlar ve CHP’nin kayıp trilyon konularını hatırlattığını belirten Erdoğan, “En büyük zararı bu beyefendinin genel müdürlük döneminde SGK yaşamıştır. Eşe dosta dağıttığı ihalelerle atamalarda, tayinlerde terör örgütü mensuplarını kayırmasıyla bu beyefendi, tarihe geçmiştir. Bunları bütçe müzakerelerinde açıkça ortaya koyduk. Belgeleriyle ortaya koyduk. ‘İmtihansız kimseyi almadım.’ diyor. İmtihansız olarak eleman aldığının resmi belgeleri gazetelerde yayınlanıyor.” diye konuştu.

Vatandaşlara, CHP’nin iktidar veya hükümet ortağı olduğu dönemlerde mal kuyrukları ve ekonomik dengenin bozulduğunu unutmamalarını isteyen Erdoğan, “Şunu unutmayın, bu ülkede CHP ne zaman iktidar ortağı olduysa, zaten tek başına iktidar olamıyor, olmaz da benim milletim bunlara iktidar vermez. Bunların ne yaptıklarını gördük. Bunlar ne zaman iktidar olduysa kuyruklar o zaman başladı. Ne zaman iktidar olduysa akaryakıt, kıyma, gaz yağı hepsi kara borsaya düştü. CHP ne zaman bu iktidarın bir ucundan tuttuysa, Türkiye’nin tüm ekonomik dengeleri alt üst oldu. Bu ülke bunların iktidarı döneminde 5 sent’e muhtaç hale geldi. CHP ne zaman iktidar ortağı olsa istikrar, güven, huzur çok ağır yalar aldı.” diye konuştu.

Kendisini dinleyen halka, CHP Genel Başkan yardımcıları ve milletvekillerinin halkı sokak direnişine çağırdığını hatırlatan Erdoğan, “Hani siz iktidara yürüyordunuz, hani siz ilk genel seçimde iktidardınız. ‘İktidar olmazsam çekilirim.’ diyordun. Hani siz anketlerde oylarınızı artırıyordunuz? Hani siz Haziran seçimlerinden sonra anket firmalarına teneke bağlayacaktınız? Ne oldu? Bu direniş işi nereden çıktı? Bu eşkıyalık sevdası nereden çıktı. İktidara geleceğini, oylarını artıracağını düşünen biri çıkar da eşkıyalığı, terörizmi, anarşiyi över mi?” diye tepki gösterdi.

CHP’nin, bu tavrını, eski başbakanlardan Adnan Menderes döneminde de yaptığını kaydeden Erdoğan, “İşte aynısını yaptılar. Milletin teveccühüne bir türlü mazhar olamadıkları için türlü kampanyalarla, türlü sokak eylemleriyle darbeye zemin hazırladırlar. Darbeye çanak tuttular. Darbecileri alkışladılar. Çok şükür bunlara milletim prim vermiyor. Çok şükür aziz milletim, engin ferasetiyle bunların tahriklerine gelmiyor.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun, genel başkan yardımcılarının “direniş çağrıları” konusunda bir açıklama yapması gerektiğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti: “CHP genel başkanı, genel başkan yardımcılarının ve milletvekilleri, direniş çağrısı hakkında derhal bir açıklama yapmalıdır. Bu sorumsuzluk hakkında CHP genel başkanı derhal kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapmalıdır. Aksi takdirde bu isyan çağrısı, bu eşkıyalık özlemi, bu tahrik siyaseti CHP’nin tarihine yeni bir kara leke olarak yapışacak, oradan da tarih boyunca hiç çıkmayacaktır. Bizim siyasetimiz hizmet siyaseti, bizim siyasetimiz eser üretme siyasetidir. Biz Türkiye’nin 780 bin kilometrekaresinde, 81 vilayetinde, 74 milyon vatandaşımızın kardeşliğini yüceltmenin mücadelesini veriyoruz. Onlar çetelere avukatlık yaparken, biz milletin, ülkenin kaynaklarına göz dikmiş çetelere karşı mücadele veriyoruz. Onlar iftira üretirken, yalan üretirken, namuslu, şerefli insanlara utanmadan sıkılmadan çamur atarken, biz milletimize faydalı olacak hizmetler üretiyoruz. Allah’ın izniyle, aynı şekilde bu yola devam edeceğiz. Sizlerin desteği ve hayır dualarıyla.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.