Erdoğan’dan Uluslararası Politika Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’de BBC’ye uluslararası politika konusunda  açıklamalar yaptı.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’deki Hard Talk programına açıklama gerçekleştirilen Erdoğan, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesini doğru bulmadığını tekrarlayarak, “Bir defa devletler arasında devamlılık esastır, hele hele anlaşmalar, uluslararası bir devamlılığın teminatıdır. ABD, İran ve bunun yanında diğer 5 ülke, anlaşmalar yapıldı, imzalar atıldı. Dolayısıyla buradaki atılan imzalarla da ortaya bir ortak eylem planı çıktı. Bu ortak eylem planının korunması gerekir.” dedi.

ABD’nin kararının, bölgede bir silahlanma yarışı başlatıp başlatmayacağı ile ilgili bir soru üzerine Erdoğan, “Bakın Amerika, 5 bin tır Suriye’ye silah gönderdi, 2 bin kargo uçağı silah gönderdi. Bu silahlar buraya niye geldi? Zaten bölgede böyle bir silahlanma yarışı şu anda Amerika tarafından sürdürülüyor ve bu, Amerika’nın silahlanma yarışı içerisinde 20 tane hassasiyeti göz ardı etmesi anlamına geliyor.” açıklamasında bulundu.

“Obama ile İran arasında atılan o adım, bana göre olumlu bir adımdı” diyen Erdoğan, “Bir barış adımıydı, ama şimdi bu barış ortadan
kaldırılmak suretiyle yeniden bölgede bir sıkıntılı süreç başlayacak. Biz artık bunun endişesini taşıyoruz ve bu atılan adımı da doğrusu biz onaylamıyoruz, doğru da bulmuyoruz.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.