Ergenekon Tutuklularına Kuvvetli Suç Süphesi ve Adli Kontrolün Yetersiz Kalma İhtimali Gerekçesiyle Tahliye Yok

Ergenekon Tutuklularının Tahliye Talepleri Reddedildi

Dün Silivri’de yapılan Ergenekon Davası duruşmasında CHP milletvekilleri Prof. Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ’a tahliye kararı çıkmadı. Mahkeme, Ergenekon Davası’ndan   tutuklu  68 sanıktan Hayrettin Ertekin, Muzaffer Şenocak ve Bora Ballı’nın tahliyesine karar verdi.

Ergenekon Davası’ndan tutuklu 68 sanıktan 65’inin tahliye talebi reddedildi.Mustafa Balbay, “Burada yargılama yok. Katiller dışarda, vekiller içerde” diyerek protesto etti. Prof. Haberal karar okunurken fenalaştı…

3. Yargı Paketi Kapsamında Tahliye Talebi İstemişlerdi

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan 68 sanık, 3 Temmuz’da kabul edilen 3. Yargı Paketi Kapsamında  istedikleri tahliye talepleriyle ilgili duruşma dün yapıldı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 24 gün sonra kararını açıkladı. Kararda tahliye talebinde bulunan 68 sanığın 3’ünün tahliye talebini kabul etti. Mahkeme, aralarında CHP’li vekiller Mustafa Balbay, Prof. Mehmet Haberal, G.Kurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Org. Hurşit Tolon ve Veli Küçük’ün de bulunduğu 65 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına  ‘adli kontrolün yetersiz kalma ihtimali’ ve ‘kuvvetli suç süphesi’ gerekçe gösterilerek karar verdi.

 Mahkeme Salonu Karıştı

 Kararın açıklanmasından sonra mahkeme salonu karıştı. Duruşma salonunda bulunan sandalyeye çıkan Mustafa Balbay, ‘Katiller dışarda, vekiller içerde. Bu yasanın yasanın kimin için çıktığı belli’ diyerek kararı protesto etti. Balbay konuşmasını şöyle sürdürdü: Buradan hasret ve hüzünle ayrılmayın. Burada yargılama yok, yargılama işkencesi var. Biz hukuk ve adaleti size emanet ediyoruz. Herkesten rica ediyorum, son 10 duruşmanın zabıtlarına bakılsın. Her şeyimizi alabilirler hatta özgürlüğümüzü bile ama moral gücümüzü asla alamazlar. Ayrıca son çıkan yasa ile kimler serbest kaldı, kimler içerde… Katiller serbest kaldı, bizler içerdeyiz, bunu da unutmayın. Dışarı çıkarken taşkınlık yapmayın sakın, malzeme vermeyin.”

Tutuklulardan Tuncay Özkan ise “Bunlar doğru gerekçe değil, bana suçumu söyleyin, yaptığınız yasaya aykırı” diye bağırınca salondan çıkarıldı. İP lideri Perinçek ise tepkisini “Burası mahkeme değil” sözleriyle dile getirdi. Bu arada, karar okunurken “Teröristler ve katiller için yasa çıkardınız, ülkeye hizmet edenler için yasa çıkarmadınız” diye seslenirken fenalaşan Prof. Mehmet Haberal’a, salona çağrılan sağlık görevlileri  müdahale etti.

Ergenokon duruşmasının yapıldığı salonda yaşanan gerginlik nedeniyle Mahkeme başkanı Hüsnü Çalmuk tarafından kısa bir süre ara verildi. Aranın ardından karara tepki gösteren baı sanıklar, duruşma salonunda Gençlik Marşı’nı okudular.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.