Ermeni Gazetesinin İddiası: Sovyet Ajanı Türkiye Parlamentosunda Milletvekilliği Yaptı

MOSKOVAErmenistan’da yayınlanan Sobesednik Armenii gazetesi, Soğuk Savaş yıllarına ait bir ilginç iddiada bulundu. Ermenistan’ın saygın gazetesinde yer alan iddialara göre, Sovyet askeri istihbaratı GRU bir Ermeni kökenli ajanını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) başka kimlikle sokmuş. Türk istihbaratı olaydan haberdar olunca, Ermeni ajan Aras nehri üzerinden SSCB’ye kaçmış.

“Ermeni istihbaratçısı Türk parlamentosunun üyesi” başlıklı haberde olayların 20. yüzyılın ortalarında yaşandığı öne sürüldü. Gazete, olayın asla masal olmadığına da işaret ederek, “Bu yazıdan sonra bazı ülke istihbarat güçleri yalanlama yapabilir, ama gerçek gerçek olarak kalıyor: Dönemin ünlü Türk politikacısı, meclis üyesi Mahmud Şevket aslında Sovyet ordusu istihbaratı GRU’nun Smbat Hodjoyan isimli ajanı idi. Biz bu yazımızda onun gerçek ismi yerine Mahmud Şevket diye takma isim kullanmak zorunda kalıyoruz. Ajan Hodjoyan uzun yıllar Türk meclisinin ünlü üyesi gibi rolünü başarıyla yerine getirebilmişti. Belli ki hem Türkiye hem de Rusya daha uzun dönem dünya istihbaratı tecrübesinde benzeri olmayan bu olayı hatırlamak istemeyecektir. Ankara utandığından susuyor, Moskova ise sırdan dolayı.” dedi.

Haberde film gibi olaylar şöyle anlatılıyor: “GRU ajanı Hodjoyan Ermenistan’ın İcevan bölgesinde oturuyordu. İyi Türkçe biliyordu ve bazı görevler için defalarca Ankara’ya “gönderilmişti”. GRU’nun ünlü yöneticilerinden birinin Hodjayan’ı görevlendirmesine gazete şu bilgilerle yer verdi: “Smbat Ambartsumoviç çalışmalarınızı çok olumlu buluyoruz. Sizi yine Ankara’ya gönderiyoruz, ama bu sefer belirsiz bir süreliğine gönderiyoruz. Olayın özü şudur: İktidardaki Türk partisinin ünlü üyesi ve milletvekili Şevket (gazetenin kullandığı takma ad) size çok benziyor. Tıpkı bir suyun iki damlası gibi. Sadece dış olarak değil, aynı zamanda da sesiniz bile. Siz onu takip edeceksiniz: titizlikle huylarını, iş çervesini, arkadaşlarını, akrabalarını ve dost-düşmanlarını öğreneceksiniz. Bir sözle her şeyi. Şevket’in ciddi sağlık sorunları var. Yakın zamanda ölecek…. ama bunu kimse bilmeyecek. Siz Smbat Ambartsumoviç mecliste onun yerine geçeceksiniz. Siz onun arkadaşları ve ailesi için Şevket olacaksınız. Bir hafta sonra sizi Türkiye’ye aktaracağız. Başarılar diliyorum!”

Aradan üç yıl geçiyor ve bu zaman dilimi içinde Hodjoyan Şevket’i izleyerek tüm davranışlarını, yemek yemesini, yatmasını, kalkmasını ve genel olarak her şeyini öğreniyor. Hatta teknik görevlisi kılıfına girerek bir kaç kere Türk meclisi binasına girmiş. Şevket’in meclisteki konuşmalarını kayda alıyor, gece gündüz üzerinde çalışarak konuşma tarzını öğreniyor. Kendisi tam hazır olduktan sonra Moskova’ya şifre gönderiyor: “Hazırım.”

Ermeni asıllı ajan “milletvekili” politikacı “Şevket” rolünü başarıyla oynuyor ve kimsenin aklına bile gelmiyor. Sovyet ajanı konum itibariyle Moskova’ya çok değerli gizli bilgiler aktarıyor. Habere göre, ajan Hodjoyan gerçek Şevket’in karısını aldatamıyor. Habere göre, GRU Şevket’in Ermeni kökenli bir Türk vatandaşı olan eşini kendi tarafına çekmeyi başarmıştı.

Fakat nihayat Türk istihbaratı Hodjoyan’dan yıllar sonra kuşkulanıyor. Haberdeki iddialara göre, Türk yetkililer rezil olmaması için ajanın fotoğraflarıyla geniş şekilde aranmasından yana değildi. GRU kendi ajanını Avrupa’ya kaçırmayı düşünüyordu. Nihayet Hodjonyan kendisi sınır sayılan Aras nehrini geçmeye karar verdi. Türk askerleri sınırda onu fark ederek ateş etti. Ajan suyun altında 15 saat kalarak kamışla nefes alarak hayatta kalmayı başardı. Ve gece saatlerinde de Sovyet tarafına geçiyor.

1984 yılında ölen ajan Hodjoyan askeri törenle Erivan’da toprağa veriliyor. Haberde gerçek Şevket’in nasıl ortadan kaybolduğu ise anlatılmıyor. Sadece GRU yöneticisinin ajan Hodjonyan’a yeni görev verirken, “Şevket’in ciddi sağlık sorunları var. Yakın zamanda ölecek…. ama bunu kimse bilmeyecek” dediği sözler arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.