Ermeni Lider Sarkisyan’dan Rusya’ya Sürpriz Ziyaret

MOSKOVA– Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bugün başlayacak Hazar’a komşu ülkeler zirvesine gitmeden önce, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la Moskova’da sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Medvedev’in dışında Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le de görüşen Sarkisyan, Yukarı Karabağ sorunu, ekonomik ilişkiler ve ortak yatırım projelerini ele aldı. Moskova, Aralık başında Astana’da yapılacak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı zirvesine kadar Yukarı Karabağ sorununun çözümünde çerçeve bir anlaşmanın sağlanması için çalışmaları sürdürüyor.

Kremlin’de gerçekleştirilen Medvedev – Sarkisyan zirvesinde Yukarı Karabağ sorununun çözümlenmesinin yanısıra enerji alanındaki işbirlikleri de ele alındı. “Ermenistan Kafkaslar’da barış ve istikrar istiyor. Uzun vadeli bir barış anlaşmasının sağlanması için çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulunan Sarkisyan, Medvedev’e desteklerinden dolayı teşekkür etti. Ermenistan’ın savaştan kaçınmak için çaba ortaya koyduğunu ifade eden Sarkisyan, “Rusya’nın katkıları büyük önem ifade ediyor. Rusya her zaman Kafkaslarda pozitif rol oynadı. Sizin çabalarınızın sonunda pozitif bir sonuca ulaştırmasını ümit ediyoruz” dedi. Medvedev de iki ülke ilişkilerinin geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Putin de Sarkisyan’la görüşmesinde iki ülke ticaret hacminin kriz döneminde gerilemesine karşın, yeniden iyi bir seviyeye çıktığını söyledi. Rusya’nın Ermenistan ekonomisindeki doğrudan yatırımlarının 3 milyar doları aştığını hatırlatan Putin, “500 milyon dolar kredi sağlandı. Bu rakamın sosyal ve ekonomik alanlarda kriz sürecinde toparlanmada önemli katkı sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın sanayi alanında yüzde 10 büyüme sağlamasına karşın tarım sektöründe yüzde 17 küçüldüğünü hatırlatan Sarkisyan, “Rusya’nın sağladığı krediler için teşekkür ediyorum. Bu para olmadan 2010’u tamamlamamız mümkün olmayabilirdi. Böylece krizin üstesinden geleceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.