Ermeni Soykırımının Fransa Senatosundaki Oylama Sonuçları

Kanunlar Komitesi Oylamasında Ermeni Soykırımı Ceza Yasa Tasarısına Ret Verildi

Fransa Senatosunda Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısının Son Durumu, Fransa Başbakanı Francois Fillon (Solda), Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant (Ortada) ve Adalet Bakanı Michel Mercier (Sağda), (BERTRAND guay / AFP / Getty Images)

Fransa Senatosu Kanunlar Komitesinde, pazartesi günü görüşülen Ermeni soykırımı inkar edene para ve hapis cezası’nı öngören yasa tasarısı oylaması büyük bir fark ile ret edildi. Yapılan oylamada yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesi 23 ret oyu alırken, 9 kabul oyu aldı. 8 üye ise çekimser oy kullandı.

Kanunlar Komitesinde ret kararı alınmasına rağmen, bu karar Senato Genel Kurulu üzerinde herhangi bir bağlayıcı etkiye sahip değil.  Değişiklik Önergesi, 23 Ocak’ta Senato Genel Kurulunun gündemine gelecek. Ancak bu sefer kabul edilmesi halinde Ermeni soykırımının inkar yasası geçen yıl olduğu gibi gündemden düşecek. Kabul edilmezse suç tasarısı ile ilgili oylamaya geçilecek.

Bu tasarının gündeme gelmesi ve değerlendirmesine ilişkin Dış İşleri Bakanı Davutoğlu, “Fransa Senatosu’nda önümüzdeki günlerde yaşanacak tartışma, bir Türk-Ermeni tartışmasının çok ötesine geçmiştir. Üçüncü bir ülkenin, iki halkın ilişkilerine müdahale etmesinin de çok ötesine geçmiştir” dedi.

Pazartesi günü Fransa senatosu Kanunlar Komitesi’nin büyük bir fark ile aldığı ret kararının Türkiye’nin haklı olduğunun kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Davutoğlu, “Eğer yasa çıkarsa da bu yasanın yaşamaması için çalışmak ve bu konuda her türlü tedbiri almak Türkiye’nin her şeyden önce en temel hakkıdır ve sorumluluğudur. Bundan da herhangi bir şekilde farklı düşünmemiz söz konusu olamaz. Hiçbir kanaat, hiçbir mektup bu düşüncemizi değiştirmez” dedi.

DHA’nın haberinde, Fransız Senatosundan senatör Nathalie Goulet’e göre, 23 Ocak’ta senatoda görüşülecek olan ‘soykırımı inkar edene ceza’ yasa tasarısı sadece bir formalite. Kanunlar Komisyonu Başkan Yardımcısı Andre Reichardt ise, bu tasarının anlamsız olduğunu ve bunun sadece iki ülke arasında gerilime neden olduğunu belirtiyor.

İhlas Haber Ajansına göre, Kanunlar Komisyonunun, Senato da gündeme alınmaması kararı Fransa’daki Ermeni lobisinin gerilmesine sebep oldu. Fransa Ermeni Federasyonları Koordinasyon Kurulu Eşbaşkanı (CCAF) Murat Papazyan, komisyonun Türkiye’den gelen tehdit ve baskılar sonucu böyle bir karar alındığını iddia etti.

Diğer haberler :

Fransa Senatosu Kararını Verdi, Ermeni Soykırımını Reddedenler Hapse Atılacak

Etiketler: Ermeni Soykırımı,Oylama,Fransa,Senato,Komite

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.