Esad, ABD’nin Saldırı Yapması Karşısında Herşeyi Bekleyin Dedi

Moskova Amerikan konsolosluğunun önünde bir elinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın diğer elinde Rusya Başkanı Vladamir Putin’inin fotoğrafını tutan bir protestocu (ANDREY SMIRNOV/AFP/Getty Images)
Moskova Amerikan konsolosluğunun önünde bir elinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın diğer elinde Rusya Başkanı Vladamir Putin’inin fotoğrafını tutan bir protestocu (ANDREY SMIRNOV/AFP/Getty Images)

Amerika’da CBS Haber muhabiri Charlie Rose ile röportaj yapan Suriye devlet Başkanı Beşar Esad, ABD ve onun gibi düşünen ve harekette bulunacaklara ‘herşeyi bekleyin, Orta Asya’daki tek oyuncu Suriye değil’ dedi.   Röportajında ABD’nin yapacağı herhangibir saldırını Amerika’ya hiçbir şey kazandırmayacağını, sadece ülkenin güvenliğini tehdit edeceğini ifade etti. Esad röportajında, “Kendilerine sormaları gereken ilk soru şu; savaşlar Amerika’ya ne veriyor? Hiçbir şey. Ne siyasi ne de ekonomik bir kazanç sağlıyor. ABD’nin güvenilirliği şu an en düşük seviyesinde. Yani bu savaş ABD’nin çıkarlarına ters bir şey olacak. O yüzden soruyorum; neden?” şeklinde konuştu.

Suriye, ABD tarafından meydana gelen kimyasal saldırıda çocuklarında dahil olduğu 1429 kişinin ölmesinden sorumlu tutuluyor. Amerika Dış İşleri Bakanı John Kerry Suriye’nin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığını düşünüyor. Bu duruma ise Esad, kimyasal saldırı yapıldığına dair kesin deliller sunması çağrısında bulundu, Suriye’ye yapılacak herhangi bir saldırının ülkenin sınırları içerisinde bulunan El Kaide’nin daha da büyümesine neden olacağı uyarısını yaptı. Ayrıca Esad “Elindeki kanıtları sunmuyor, çünkü elinde kanıt yok. Kerry’nin de elinde kanıt yok” diye konuştu.

Ayrıca “Bu yönetimin Bush yönetiminden farklı olmasını ümit ediyorduk. Ancak aynı doktrini farklı yollarla uyguluyorlar “dedi.

 Esad ayrıca, ABD tarafından yapılacak herhangi bir saldırıya karşılık olarak “Her şeyi bekleyin” uyarısını yaptı. Esad, İran’daki müttefiklerini ve Hizbullah örgütünü ima ederek, “Bu bölgedeki tek oyuncu Suriye hükümeti değil. Burada farklı partiler, farklı gruplar, farklı ideolojiler var” diye konuştu.

Kaynak:İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.