Esad Babasının Yolunda İlerliyor

İstanbul'da yapılan protesto gösterilerinde bir gösterici Esad'ın resmini yakarken(Getty Images/AFP/BULENT KILIC)

Esad halka karşı şiddet kullanmaya devam ediyor. 1982’nin şubat ayında babası Hafız Esad’ın halka Hama kentinde Sünni Müslümanları hedef alarak yaptığı katliama benzer şekilde davranmaya başladı.

Bundan tam 29 yıl önce, babası ve amcası Hama’da aylara yayılan sistemli bir katliama imza atmıştı. Hama halkını haftalarca tahrik eden Suriye yönetimi ardından Müslüman Kardeşler önderliğindeki olayları bastırma bahanesiyle sıkı yönetim ilan etmişti.

Daha sonra kenti üç gün uçaklarla havadan bombaladılar ve top ateşine tuttular. Zehirli gaz da kullanıldığı iddia edilen katliamda bir ay içinde ölenlerin sayısı Uluslararası Af Örgütü’ne göre 10 bin ile 25 bin arasında değişiyor. Bu büyük katliamın ardından Müslüman Kardeşler üyeleri sürgüne gitmek ya da ülkede yer altına çekilmek zorunda kaldı.

Şu andaki büyük endişe oğul Esad’ın protestoları şiddet ile dindirme konusunda inat etmesi ve babasının yolunda ilerleyerek şiddetin dozunu artırması yönünde.

Esad, kendine karşı gelen halka karşı ateş açmaya devam ediyor. Cumartesi günü 4 kişi hayatını kaybetti. Suriye’nin Dera şehrinde, Cumartesi günü şehre giren tanklar, kentteki Ömeri Camii’ni de harap ederek en az 4 kişiyi öldürmüştü. Cami, şehirdeki direnişin sembolü haline gelmişti.

Dere kentini kuşatan ve gıda maddelerinin dahi girmesine izin vermeyen Suriye ordusunun göstericilerin üzerine ateş açmaktan çekinmediği ifade ediliyor. Görgü şahitleri, evlere girerek arama yapan Suriye güvenlik birimlerinin, 15 yaşından büyükleri tutuklamaktan geri kalmadığını da belirtiyor. Keskin nişancıların ise binaların tepelerinden şüphelilere ateş açtığı ifade ediliyor. Dün Dera’da yapılan operasyonlarda ise 7 kişi hayatını kaybederken, 149 kişi de tutuklandı. Dünya ile bağlantısı kesik olan kente elektrik ve su da verilmiyor.

Suriye’de, ayaklanmaların başladığı 15 Mart’tan bu yana 350’den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

Yoruma kapalı.