Esad’dan Hariri Suikastı Açıklaması: Kanıtsız Hiç Bir Suçlamayı Kabul Etmeyiz

ŞAM -Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Hariri suikastı ile ilgili olarak kanıtsız hiç bir suçlamayı kabul etmeyeceklerini söyledi. Esad, “Lübnan gibi bir ülkenin başbakanı suikastını soruşturan mahkemede her hangi bir suçlamada bulunması için mutlaka bir kanıta ihtiyacı var.” dedi.
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad resmi bir ziyaret için bugün Katar’a gitti. Esad, başkent Doha’da Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Âl Thani ile görüşmelerde bulundu. Liderler, iki ülke arasında ikili ilişkilerin yanı sıra Ortadoğu barış süreci başta olmak üzere bölgesel konuları değerlendirdi.
Esad ve Katar Emiri; başta işgal altındaki Filistin olmak üzere Irak’taki son gelişmeler, dondurulmuş barış süreci ve Ortadoğu’da istikrarın sağlanması gibi konularda Suriye ve Katar’ın çabalarını ele aldı.
Lübnan’daki gelişmelerin gündeme geldiği görüşmede iki lider Lübnan’da anlaşmazlıkların giderilmesiyle birlikte fitnenin uzaklaştırılmasında diyalogun temel alınması gereğine işaret etti. Esad ve Hamad Bin Halife Âl Thani ayrıca Lübnan güvenliği ve istikrarının korunmasında Lübnanlılara desteklerini yineledi.
Suriye Devlet Başkanı Esad, Katar Devletinin 2022 Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapması münasebetiyle Katar Emiri ve Katar halkını kutladı. Esad, Katar’ın bu önemli spor faaliyetlerini organize etme gücüne inandığını belirtti.
Görüşmenin ardından Esad basın mensuplarına görüşme ile ilgili değerlendirmede bulundu. Esad, Katar’a bulunduğu ziyaretin iki ülke arasında uzun yıllardan beri süregelen koordinasyon ve görüş alışverişi çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.
Esad, Katar Emiri ile bir çok alanda çok sayıda konuyu ele aldıklarını ifade ederek, Irak’taki son gelişmeler, Irak hükümetinin kurulması, Lübnan’da mevcut gelişmeler ve ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslar arası alandaki konuları görüştüklerini dile getirdi.
Lübnan’daki sorunun çözümü konusunda açıklama yapan Esad, bu konuda Lübnanlıların yerine konuşmak istemediğini, ortaya koyulan düşünceleri medyada ilan etmenin politik çalışmalarda zararlı olabileceğini söyledi. Suriye lideri Esad, Katar Emiri ile öne konulan görüşleri masaya yatırdıklarını fakat bu düşüncelerin Suriye ya da Katar aracılığı ile değil de Lübnanlılar tarafından ilan edilmesinden yana olduğunu belirtti.
Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesi ile ilgili suçlamaları değerlendiren Esad, “Genel anlamda her insanın kendine özgü bir görüşü var. Suriye olarak dkanıtsız hiçbir suçlamayı kabul etmemiz söz konusu değil. Bu sadece Lübnan ile ilgili değil, bu ister mahkemeden gelsin ister başka bir yerden gelsin. Bu ve değişik vesilelerle başka ülkeleri siyasi olarak suçlandı.” değerlendirmesinde bulundu.
Esad, yapılacak herhangi bir suçlamanın kanıt gerektirdiğine işaret ederek, “Özellikle böyle önemli bir konuda onlarca yıl değil de yüzlerce yıllık bölünmelerin bulunduğu Lübnan gibi bir ülkenin başbakanına suikastı soruşturan ulusal bir davada herhangi bir suçlamanın mutlaka kanıta ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.
Lübnan eski Başbakanı Hariri’nin suikastını soruşturan uluslararası mahkeme kararında Suriye ve Hizbullah’a yönelik suçlamaların olacağı iddia ediliyor.
Katar Emiri Lübnan’a ilişkin Suriye-Katar ortak girişiminin bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruyu cevaplarken, konunun hâlâ Suriye ve Suudi Arabistan’ın elinde olduğunu söyledi. Katar Emiri Hamad Bin Halife, Şam ve Riyad’ın Lübnan’da fitnenin bitmesi ve bölgenin yeni bir şerden korunmasına büyük bir özen gösterdiklerinden kesinlikle emin olduğunu belirtti.
Öte yandan Katar Emiri Hamad Bin Halife-Esad’ın onuruna verdiği öğlen yemeğinde iki taraf görüşmelerini sürdürdü. Yemek törenine Dışişleri Bakanı Velid El Muallim ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim Bin Cebir Al Tani katıldı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.