Esad’dan mı, Obama’dan mı, Türkiye’den mi Yanasınız?

TBMM Genel Kurulu Suriye Tezkeresi gündemiyle toplandı

TBMM Genel Kurulu, Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon öngören tezkere gündemiyle toplandı.

TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmalar ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında CHP’nin verdiği gensoru önergesinin okunmasının ardından Başbakanlığın Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon öngören tezkeresi gündeme alındı. Tezkerenin okunmasının ardından tezkerenin kapalı oturumda görüşülmesine dair önerge okundu. Bunun üzerine MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kapalı oturuma geçilmeden önce söz istedi. İnce, hükümetin kapalı bir oturumda gizli bilgi vermesini anlayabileceklerini, ancak kendi söyleyeceklerinin gizli olmadığını ve milletin bilmesini istediklerini söyledi. İnce, “Bunu niye milletten saklayacağız? Türkiye’yi savaşa soktuğunuz zaman sizin çocuklarınız mı savaşa gidecek, fakir fukaranın çocuğu mu gidecek? Hangi AKP’linin, hangi bakanın çocuğu gidecek?” dedi.

İnce, tezkerede ‘Eylemler silahlı saldırı eşiğindedir’ denildiğini belirterek, “O zaman bu tezkere anayasaya aykırıdır, yani silahlı saldırı yok, ‘eşiğindeymiş’, demek ki bir saldırıyla karşı karşıya değiliz. O zaman BM’nin meşru saydığı hal değildir” diye konuştu.

Tezkerede ayrıca ‘Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nce yönetilen’ ifadesinin kullanıldığını belirten İnce, “Yani siz suçluyu bulmuşsunuz. Bunu yapan kesin Suriye hükümeti mi? Bu net mi, belli mi?” diye konuştu.

Tezkerede operasyonun sınırının da belli olmadığını belirten İnce, “Siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz” dedi. İnce, tezkerede ‘TSK’nin yabancı ülkelere gönderilmesi’ ibaresine de dikkat çekerek, “Hangi ülkeler, 200 ülke var. Irak tezkeresinde ‘Irak’ın kuzeyi’ diye net belirtilmiştir, burada belirsizlik var” şeklinde konuştu.

İnce ayrıca, Sureye hükümetinin açıklama yaptığını ve olayları araştırdığını belirterek, özür dilediğini söyledi. İnce, “Bütün bunlardan sonra siz Türkiye’yi bu ülkenin gelmiş geçmiş en çapsız Dışişleri Bakanını maceralarıyla başını belaya sokuyorsunuz. Siz Kaddafi’den ödül aldınız, sonra linç edilmesine ortak oldunuz. Türkiye’nin başını belaya sokmayın. 1 Mart’taki gibi dik durun, onurlu durun, milletin vekili olun” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da, tezkereye hayır oyu vereceklerini belirterek, “Savaş ölüm demektir, savaş gözyaşı, kan, tekrar anaların ağlaması demektir. Ama savaşa karşı çıkmak insanlıktır, şereftir” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise, Türkiye’ye bir saldırı yapıldığını ve Suriye hükümetinin bunu kabul ettiğini ancak CHP’li bir milletvekilinin ‘Hayır, Suriye yapmadı’ dediğini belirterek, “Herkesin tarafını seçmesi gerekiyor. Türkiye’den mi yanasınız, yoksa zalim Esed’den mi yanasınız? Çoluk çocuk demeden kendi halkını bombalayan Esed’den mi yanasınız? Bunun kararını açıkça vermeniz gerekiyor” dedi.

CHP’Lİ İNCE: “ESAD’IN CANI CEHENNEME”

Canikli’ye yanıt vermek için yeniden kürsüye gelen İnce, “Tarafımı açıklayacağım. Esad’ın cani cehenneme, bana ne Esad’dan. Ben Türkiye’den bahsediyorum, biz bu ülkenin taşeron ülke olmasını istemiyoruz. Asıl siz tarafınızı belirleyin; siz Türkiye’den yana mısınız, Obama’dan yana mısınız? Siz ona cevap verin” dedi.

Bunun üzerine AKP ve CHP sıralarındaki milletvekilleri birbirlerine laf atarak tartışma başladı. Tartışmanın sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam oturuma ara verdi. Aranın ardından tezkerenin kapalı oturumda görüşülmesi önergesi oylanarak kabul edildi.

Salondaki gazeteciler ve görevliler dışarı çıkarılırken, genel kurula bitişik basın büroları da kapatıldı. Ayrıca bazı bürokratların görüşmeye katılması da oylanarak kabul edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.