Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Rabbani Suikast Kurbanı Oldu

Afganistan Eski Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani (Majid Saeedi/Getty Images)

Eski Afganistan Lideri Burhaneddin Rabbani, salı günü evinde uğradığı bombalı intihar saldırısında hayatını kaybetti.

Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhaneddin Rabbani, Taliban’la müzakere çabalarına öncülük ediyordu. Yakın zamanda konseye başkan olan Rabbani, özellikle Afgan hükümeti tarafından destekleniyordu.

Rabbani’nin ölümü ve geçen hafta Kabil’deki Amerikan büyükelçiliğine karşı yapılan saldırılar sonucu 16 kişinin hayatını kaybetmesi güvenlik konusunda endişe edilmesine sebep oluyor.

NATO’nun belirttiğine göre, saldırı iki intihar bombacısının Rabbani’nin Kabil’deki evine kabulü sırasında meydana geldi. Yüksek Barış Konseyinin sekreteri Muhammed Masum da olay sırasında yaralandı.

Uluslararası Güvenlik Güçlerinden General John R. Allen, “Barış girişimlerine verilen karşılık saldırı oldu” dedi. “Bu olay daha önce Taliban liderlerinin belirttiği gibi, ‘barış istenmiyor sadece savaş var’ ifadesinin acımasız bir göstergesi oldu” dedi.

Afgan Lideri Hamid Karzai bu olayı duyması üzerine, New York’taki   Birleşmiş Milletler toplantısını yarıda bırakıp Afganistan’a döneceğini bildirdi. Barack Obama ile beraber bir görüşme yaptılar, her ikisi de bu intihar saldırısını kınadı.

Karzai,“Üstlendiği görev hayati bir görevdi…Afgan halkı ve ülkenin güvenliği için ve ülkenin barışı için…” dedi.

Rabbani, Kabil ve yakın zamanda Afganistan’a saldırılarda bulunan Taliban militanları arasında barış sağlamak için kritik bir rol oynuyordu.

Karzai, “O Afganistan’daki toplum içinde farklılık yaratan birkaç kişiden biriydi. Çok üzücü bir kayıp” diye ekledi.

“Onun ölümü bizim başladığımız bu yoldan bizi geri döndüremeyecek ve kesinlikle başarıya ulaşacağız” dedi.

Yüksek düzeydeki kişilere düzenlenen bu suikastların, 2001 yılında ABD’nin Afganistan’ı istila etmesinden bu yana yapılması dikkatleri çekiyor. Birkaç ay önce Lider Karzai’nin üvey erkek kardeşi ve ülkenin en güçlü kişilerinden biri olan Ahmed Vali Karzai’nin öldürülmesinde de Taliban suçlanıyor.

Obama, “Bu olay Afganların barış, refah, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamaları için başlattığımız yoldan bizi vazgeçiremeyecek” dedi.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.