Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Açıklaması

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Doğu ve Güneydoğu’da şuanda yapılanın teröristle mücadele olduğunu belirterek, bir şehrin tamamen teröristlerden temizlenmesinin terörün bittiği anlamına gelmediğini söyledi.

bülent
Fotoğraf:İHA

Bülent Arınç, Bursa’dan Eşi Münevver Arınç’la birlikte Ankara’ya giderken Eskişehir bir restoranda mola vererek yemek yedi. Arınç, restoran çıkışında Brüksel’de meydana gelen patlamayı ve son günlerde yaşanan terör olaylarını İhlas Haber Ajansı’na (İHA) değerlendirdi. Arınç, son olarak Brüksel’de hem havalimanında hem de metroda yaşanan ağır büyük terör olayından fevkalade üzgün olduklarını bildirdi.

Terörün hemen hemen bütün dünyanın derdi haline geldiğini aktaran Arınç, “Sadece Türkiye’nin, Ortadoğu’nun, Avrupa’nın değil, dünya bütün kıtalarıyla hemen hemen küresel terör tehdidi altında ve bu teröre karşı ne Belçika, ne Türkiye tek başına bir şey yapabilir. Önemli olan teröre karşı ortak bir mücadele gerçekleştirmektir. Terörün tanımından başlayarak ona karşı yapılacak mücadeleyi en akılcı yöntemlerle icra etmek durumundayız” dedi.

“METROPOLLERDE YAŞANAN SON TERÖR OLAYLARI KORKU VE PANİK ÜRETMEK İÇİN YAPILIYOR”

Arınç, son terör olaylarının korku ve panik üretmek için yapıldığına dikkat çekerek, “Türkiye’de Ankara’da, İstanbul’da özellikle büyük metropollerde yaşanan son terör olayları hem korku ve panik üretmek için, hem de masum insanların kanını dökmek için yapılıyor. Bunları yapanları Allah kahretsin. Şüphesiz bizlerde, hükümet olarak aynı zamanda bireysel yapacağımız, alacağımız tedbirlerle bunları önlemek mecburiyetindeyiz. Bazen önlemek mümkün olmayabilir. O zaman da zararı asgariye indirebilecek tedbirler almalıyız” diye konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ÇÖZMEK, PARÇALAMAK, GÜCÜNÜ ASGARİYE İNDİRMEK MECBURİYETİNDEYİZ”

“Küresel terör olma konusunda bir hayli deneyim kazanmış olan bu terör örgütlerini çözmek, parçalamak, gücünü asgariye indirmek, minimize etmek mecburiyetindeyiz” diyen Arınç, şöyle devam etti:
“Hükümetimiz, görebildiğim kadarıyla elinden geleni yapıyor. Ama en azından istihbarat noktasında ve alınabilecek ortak tedbirleri icra etmek konusunda ülkeler arasında çok iyi işbirliğinin yapılması lazım. En son Brüksel’de yapılanların herhalde DAEŞ örgütüyle ilişkili olduğu söyleniyor. Daha evvel Fransa’daki olayların bir sanığı da Abdüsselam da yakalanmıştı. DAEŞ’i ortaya çıkaran sebepleri, El Kaide’yi ortaya çıkaran sebepleri ve isimleri artık herkes tarafından bilinen ve küresel terör olma konusunda bir hayli deneyim kazanmış olan bu terör örgütlerini çözmek, parçalamak, gücünü asgariye indirmek, minimize etmek mecburiyetindeyiz. Yoksa diyelim ki Ankara’nın Genelkurmay’a, Başbakanlığa, Meclis’e en yakın yerinde terör eylemi yapan, bombaları patlatanlar aslında şu mesajı veriyorlar; ‘Artık Ankara’da hiçbir yer güvenli değildir, madem ki bu işin kalbinde bile biz eylem yapabiliyoruz ve hiç kimse de kendisini güvenli görmesin.’ Tabi terörün amacı bu olabilir ama bize düşen de, terörün bu amacını engellemek için bütün tedbirleri almaktır. Dilerim Brüksel’deki acı olaylar son olsun. Dünyada masum insanların, kadınıyla, erkeğiyle, yolcusuyla, yemek yiyeniyle, eşiyle, nişanlısıyla, bir arada oturanıyla bu tür tehlikelerden bir an evvel kurtulsunlar.”

“ŞUANDA YAPTIĞIMIZ TERÖRİSTLE MÜCADELEDİR”

Arınç, şuanda yapılanın teröristle mücadele olduğunu ve bir şehrin teröristlerden temizlenmesi demenin terörün bittiği anlamına gelmeyeceğini anlatarak, “Bir açıdan teröristle mücadele kolay. Yani teröristi hedef alırsınız, ona karşı mücadele yöntemlerini bilirsiniz. Bugün Güneydoğu’da yapılan, bir kazada bir şehirde belli yerlerde mevzilenmiş, kendisini ağır silahlarla koruma altına almış ama devlet güçleriyle veya güvenlik görevlileriyle çarpışan, çatışan hatta ölümü hiçe sayan teröristlerle mücadele edersiniz ve bunda başarıya ulaşırsınız. Sur’da, Silopi’de, Cizre’de olduğu gibi. Artık bu şehir teröristlerden temizlendi dersiniz. Ama zor olan terörle mücadele edebilmek ve terör olgusunu yenebilmektir. Terörist biter veya bittiğini bugün görürsünüz ama terör eğer sebepleri ve sonuçlarıyla iyi bir mücadeleyle minimize edilmezse her zaman can yakmaya devam eder. Bizim şuanda yaptığımız teröristle mücadeledir. Yoksa bir şehri tamamen teröristlerden temizlendikten sonra teröre de bitti diyemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“UMARIM Kİ BUNDAN SONRA HÜKÜMETİMİZ DAHA AKILCI YÖNTEMLERLE TERÖRÜ BİTİREBİLMEK İÇİN ÇARELER DÜŞÜNÜYORDUR”

Çözüm sürecini, terör örgütünün yaptığı planların başarısız kıldığını da kaydeden Arınç, şöyle konuştu:
“O yüzden terörü bitirebilmek için siyasi ve toplumsal tedbirler almaktır. Bizim Türkiye’de çözüm süreci içerisinde yapmaya çalıştığımız buydu. Ama terör örgütünün maalesef bu konuda ülkemize karşı yaptığı planlar, projeler terörü bu şekilde siyasi amaçlarla bitirme noktasında bizi başarısız kıldı. Umarım ki bundan sonra hükümetimiz daha akılcı yöntemlerle terörü bitirebilmek için çareler düşünüyordur ve düşünecektir.”
Öte yandan Bülent Arınç ve eşi Münevver Arınç, yollarına devam etmeden önce restoran önünde bekleyen vatandaşlarla fotoğraf çektirerek, bir süre sohbet etti.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.