Eski Çin Lideri Jiang Zemin Kontrol Altına Alındı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping (sol) ve ondan önceki liderler Hu Jintao ve Jiang Zemin ile birlikte Çin Halk Cumhuriyeti’nin 65. Kuruluş yıldönümü sebebiyle düzenlenen Ulusal Gün resepsiyonunda; 30 Eylül 2014 (Feng Li/Getty Images)

Pekin’de Çin’in üst düzey liderlerine yakın bir kaynağa göre, Çin Komünist Partisi lideri Xi Jinping, eski Parti lideri ve en büyük rakibi Jiang Zemin’e karşı ilk ve en önemli siyasi hamlesini yaptı. Kaynağın verdiği bilgiye göre, Jiang ve iki oğlu “kontrol altına alındı” yani hareket özgürlüklerine geçici olarak sınırlama getirildi.

Epoch Times editörü Lin Feng ile görüşen kaynak, kararın 15 Ağustos tarihinde alındığını belirtti. Jiang’ın sağkolu Zeng Qinghong’ın da kontrol altına alındığı bildirildi.

Lin Feng’e göre, bu bilginin açıklanmasının amacı Jiang destekçilerine bir sinyal göndermek ve “resmi tutuklamadan önce herkese psikolojik bir hazırlık sağlamak.”

Lin “Aynı şeyi Zhou Yongkang’a ve diğerlerine de yaptılar, bu şekilde baskı kurdular” dedi. Görevini kötüye kullanmak ve yolsuzluk suçlamaları ile müebbet hapis cezasına çarptırılan Zhou Yongkang iç güvenlikten sorumlu partinin üst düzey yetkilisiydi.

Jiang Zemin, 1989 – 2002 yılları arasında Çin Komünist Partisi lideriydi. Görevi sırasında, parti içerisindeki kilit noktalara kendi adamlarını yerleştirdi. Kendisinden sonra da bu insanlar resmi liderin kontrolü dışında Jiang’a bağlı kalarak kendi derebeyliklerini yönettiler.

Bu paralel yapı, aynı zamanda Luo Gan ve daha sonra Zhou Yongkang liderliğinde güvenlik işlerini kontrol etti ve iç güvenliği genişleterek yıllık 120 milyar dolarlık bütçe ayırdı. Bu rakam, ordu bütçesinden daha yüksekti. Bu sayede Jiang’ın kilit politikaları devam ettirildi. Jiang’ın kilit politikaları arasında Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkence de yer almaktadır.

Alınan bir başka bilgiye göre, Çin’in Tianjin liman kentinde 12 Ağustos’ta meydana gelen iki patlamadan da Jiang Zemin sorumlu tutuluyor. Başkan Xi Jinping, Jiang Zemin’in patlamaların arkasındaki isim olduğunu düşünüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.