Eski Çin Lideri Jiang Zemin Neden Doğum Gününde Mutlu Değil?

Eski Komünist Parti lideri Jinag Zemin, 14 Kasım 2012 tarihinde Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi'nde (Feng Li/Getty Images).
Eski Komünist Parti lideri Jinag Zemin, 14 Kasım 2012 tarihinde Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi’nde (Feng Li/Getty Images).

Jiang Zemin 90 yaşına girerken internet üzerinden devam eden doğum günü tebrikleri aslında hiç de iyi olmayan durumunun üstünü örtmek ve ve işlediği suçları insanların gözünden kaçırmaktan başka işe yaramıyor.

Haber analizi

17 Ağustos 1926 tarihinde Çin’in doğu sahillerinde bulunan Jiangsu eyaletinde doğan Jiang Zemin, geçtiğimiz günlerde doksan yaşına girdi ve Çin sosyal medyasında pek çok doğum günü kutlaması ve övgü aldı.

Ama sansürlenen Weibo paylaşımlarını izleyen bir web sitesi olan Free Weibo’ya göre Çinli internet kullanıcıları doksan yaşına basan Zemin’i övebilmek için absürt yollara başvurmak zorunda kaldı (“+1S,” veya “artı bir saniye” etiketi ekleyerek) – çünkü rejimin internet sensöleri “Jiang Zemin” ve “yaşlı” (Çince’de “zhangzhee”)  kelimelerini içeren paylaşımları sildi. Ayrıca hiçbir Parti medyası da Zemin’in kilometre taşı niteliğindeki yaşını kamuya duyurmadı.

Financial Times’a göre Çin polisi aynı zamanda Çince “hasi” olarak adlandıran “kara kurbağa hayranlarını” doğum günü partisi organize etmemeleri veya kutlama mesajları paylaşmamaları için uyardı. Zemin’in “kara kurbağası” lakabı kendisinin çok benzediği – geniş kalın siyah gözlükleri, gerdanlı gıdığı ve yusyuvarlak göbeği-.   bir hayvandan gelmekte.

Financial Times, Zemin’in yaş gününün kutlanmasının engellenmesinin sebebinin onun bu yıl 90 yaşında olmasında rağmen görebdeki “Xi Jinping” tarafından “politik bir rakip olarak görülmesi” olduğunu yazdı.

Politik yandaşları sayesinde Zemin, 2005 yılında bütün resmi unvanlarını bırakmasına rağmen, günlük olaylar üzerinde söz sahibi olmaya devam etti. Jiang Zemin’in halefi, Hu Jintao, çoğu güçlü Daimi Politbüro Komitesi üyesi olan Zemin’in müteffikleri ve yakınlarındaki kişilerin kolektif liderliği yüzünden sürekli başarısız oldu. Xi Jinping ise Hu Jintao’nun politik kaderi ile karşılaşmamak ve kendi pozisyonunu sağlamlaştırmak için  göreve gelmesinden beri Zemin’in kurduğu ağı köklerinden temizlemeye çalışıyor.

Xi Jinping’in rüşvet karşıtı kampanyası ile, Zemin’in pek çok kurmayı ve müttefiki – eski  Politburo üyesi Bo Xilai, eski güvenlik çarı Zhou Yongkang ve son askeri kurmay başkan yardımcısı Xu Caihou— rüşvetten suçlu bulundu ve temizlendi. Ama geçen sene Xi Jinping tarafından yapılan pek çok konuşmada, Zemin’in adamlarının suçlarının aslında politik olduğunu ve oluşturdukları “klikler ve hiziplerle” Parti’yi “devirip bölmek” istediklerini söyledi. Zemin’in hükümranlığından kalan “rüşvet ve yolsuzluk, yine de, en çok nefret edilen ve kalıcı miraslardan.

Xi Jinping geçen sene, Zemin’in mafya babasına benzer  rolünü de ortaya çıkardı. 2015 yılının Ocak ayında Jinping yaptığı konuşmada bazı Parti liderlerinin tahtın arkasındaki güç olduğunu söyleyerek eleştirilerde bulundu. Bundan sekiz ay sonra, devletin yayın organı People’s Daily, hala günlük olayları önemli mevkilerdeki “güvenilir yardımcıları” yoluyla etkilemeye çalışan emekli  Parti liderlerini uyaran bir yazı yayınladı.  2016 yılında, Jinping yaptıkları ile hakkında başlatılacak olan resmi bir incelemenin altyapısını oluşturuyor gibi görünüyor.

Mart ve Mayıs ayları arasında, rüşvet ve yozluluğu araştıran memurlar, Zemin’in uzun zaman kalesi olan Şangay’daki devlet dairelerinde kapsamlı bir inceleme başlattı. Bu mevkilerin birinde bulunan bir kaynak Epoch Times’a rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede eden  şef Wang Qishan’ın Zemin’in “Şangay çetesini” bu yıl içerisinde ortaya çıkarmayı planladığını söyledi.

Mart ayında, Şangay’da yaşayan bir insan hakları avukatı olan Zhen Enchong, Zemin’in iki oğlunun hareketlerinin de kısıtlandığını söyledi. Şu anda “Şangay çetesi” ile uğraşan ve bu yüzden ev hapsinde tutulan Enchong, bu bilginin kendisine “çok güvenilir” bir kaynaktan geldiğini ve kendisine uygulanan kısıtlamanın gevşetilmesinin bunun göstergesi olduğunu söyledi.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.