Eski Devlet Başkanı Hu Jintao’un Sekreteri Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

Ling Jihua, Hua Jintao'nun eski sekreteri, ömür boyu hapse mahkûm edildi Fotoğraf: CCTV/Screenshot
Ling Jihua, Hua Jintao’nun eski sekreteri, ömür boyu hapse mahkûm edildi
Fotoğraf: CCTV/Screenshot

Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’in başlattığı yolsuzluk ile mücadele gün geçtikçe hız kazanıyor. Çin’in resmi haber ajansları durmaksızın görevi bırakmak zorunda kalan ve hapis cezalarına çarptırılan, yüksek makamlara sahip ÇKP’li yetkililer hakkında haber yapıyor.

Çin’de üst düzey yetkililer ile ilgili tutuklamalar peş peşe gerçekleşmeye devam ediyor ve bu süreçte güçlü bir ÇKP yetkilisi daha görevini kötüye kullanmaktan dolayı cezalandırıldı: Devlet’e ait  Xinhua haber ajansı ÇKP merkez komitesi sekretaryasının başında bulunan  Ling Jihua’un “Rüşvet, hırsızlık ve devlet sırlarını kötüye kullanma suçlarından dolayı” ömür boyu hapis cezasına mahkum edildiğini duyurdu.

7 Haziran’da, halka kapalı bir yargılama süreci gerçekleşti ve Tianjin şehrinin 1’nci ağır ceza mahkemesi kararını açıkladı.  Ling Jihua, 77 Milyon Yuan ( 10 Milyon Euro civarı ) rüşvet aldığı için, müebbet hapse, hırsızlık suçu işlediği için 5 sene ve görevini kötüye kullandığı için de 4 sene hapis cezalarına çarptırıldı. Bunun dışında, Ling’in tüm mal varlığına devlet tarafından el konulmasına karar verildi. Xinhua medya kuruluşunun haberine göre, Ling Jihua bu suçlamalarının hiç birini yalanlamadı ve karara itiraz etmedi.

59 yaşındaki Ling Hua, eski başkan Hu Jintao’un sekreteri görevini üstleniyordu . Hu 2003’den 2013 yılına kadar Çin Halk Cumhuriyeti’nin  devlet başkanıydı. 2007’den 2012 yılına kadar Ling, Çin’in en önemli devlet organlarından bir olan ÇKP Merkez Komitesi’nin başındaki yetkili kişi idi. 2012’de Ling Jihua, ÇKP’nin “United Front Work” bölümünün başkanı oldu. Bu devlet organı yurt içinde ve yurt dışında casusluk faaliyetleri yürütüyordu.

2014 yılında, Ling Jihua aniden görevden alındı, ardından bir iç soruşturma başlatıldı ve yarım sene sonra partiden ihraç edildi. Buna takiben 13 Mayıs 2016 günü ” Rüşvet, hırsızlık ve devlet sırlarını kötüye kullanma suçlarından dolayı” savcılık kendisine dava açtı.

Xi Jingpin’in başlatığı yolsuzluk ile mücadele kapsamında, şimdiye kadar Ling Jihua görevden alınan ve tutuklanan en önemli 3’üncü ÇKP yetkilisiydi. Ling Jihua’dan önce, Bo Xilai ve Zhou Yongkang müebbet hapis cezalarına mahkum edilmişlerdi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.