Eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e Samsun’da yumruklu saldırı

SAMSUNKapatılan Eski DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, Samsun’daki Bulanık olayları davasının görüldüğü adliyenin önünde yumruklu saldırıya uğradı. Saldırıyı gerçekleştiren İsmail Çelik (27) isimli şahıs, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü elemanlarınca gözaltına alındı.

Muş’un Bulanık ilçesinde, 15 Aralık 2009’da DTP’nin kapatılmasını protesto eden grubun, işyerini ve arabasını yakmak istemesi üzerine, açtıkları ateş sonucu 2 kişinin ölümü, 4 kişinin de yaralanmasına neden olmaktan tutuklanan 2 kişinin güvenlik nedeniyle Samsun’da görülen davasını izleyen, kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, adliye önünde yumruklu saldırıya uğradı.

Dava ile ilgili adliye önünde açıklamada bulunan Türk’e, güvenlik çemberi içine giren İsmail Çelik (27) isimli şapkalı bir şahıs yumruklu saldırıda bulundu. Türk’ün koruması ve şoförünün saldırgana karşılık vermesi üzerine arbede yaşandı. Çelik, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü elemanlarınca gözaltına alındı.

Mahkeme çıkışı adliye önünde açıklamada bulunan Ahmet Türk, tek isteklerinin adil bir yargılanmanın gerçekleşmesi olduğunu söyledi.

Daha önceki olaylarda da dosyaların başka yerlere nakledildiğini belirten Türk, “Muş’ta da güvenliği sağlayacak imkan varken, adeta davanın seyrini değiştirmeye yönelik bir gayretin içinde olduklarını görüyoruz. Adil bir yargılanmanın yapılmasını istiyoruz. Eğer adil bir yargılama olmazsa, mağdurların hakkını savunacak bir yargılama olmazsa bu işin sağlıklı yürüyeceğini düşünmüyoruz. Demokratik bir tepki karşısında hiç görevi yokken, böyle birinin kaleşnikof kullanarak cinayet işlemesi gereksizdi. Sonuç olarak adil ve tarafsız bir yargılamanın beklentisindeyiz.” dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise polislerin üzerine yürüyerek, “Siz bu suçun katili ve muhatabısınız.” dedi. Olaydan Samsun Valisi ve Emniyet Müdürünü sorumlu tutan Sakık, “Bunun hesabını soracağız. Bizim muhatabımız İçişleri Bakanı ve Başbakandır.” diye konuştu.

Davada ölen ailelerin avukatları ise ‘herkes bunun hesabını verecek’ diyerek tepki gösterdi. Yumruk darbesinden sonra olay yerinden hızla ayrılan Ahmet Türk ve diğer milletvekillerinin araçları ise polis kontrolünde Ankara’ya hareket etti. Davanın ikinci duruşması 8 Haziran 2010’a ertelendi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.